Moravskoslezský kraj

Obec Hrčava se již dříve proslavila reportáží serveru Seznam Zprávy o zneužívání státních dotací pro zaměstnávání invalidních osob. Vedení obce letos zároveň omezilo vydávání svého jinak pravidelného Hrčavského zpravodaje na jedno vydání ročně, aby se na něj nevztahovala pravidla tiskového zákona pro periodický tisk. V návaznosti na reportáž však obec vydala “speciální” vydání, které obhajuje její vedení a rozporuje informace v reportáži uvedené. Jelikož jednání obce nasvědčovalo snaze obcházet zákonná pravidla objektivity a vyváženosti, obrátili jsme se na Ministerstvo kultury s podnětem. Podle něj ovšem kuriózní praxe speciálních vydání obecních zpravodajů zákon neporušuje.

V průběhu konání komunálních voleb, přesněji v sobotu 11. Října 2014, zaznamenal spolupracovník Oživení Lukáš Landa svědectví paní Zapaláčové o tom, že v Českém Těšíně došlo ke kupčení s volebními hlasy. Konkrétně Lukáš Landa zaznamenal svědectví paní Zapaláčové o tom, že v blíže neurčeném baru kupčil s hlasy ve prospěch volební strany pan Burianský. Platnost hlasování ve volbách byla napadnuta, avšak Krajský soud v Ostravě návrh zamítl. Oživení podalo v této věci i trestní oznámení.
Před konáním komunálních voleb v roce 2014 se spolupracovník Oživení Lukáš Landa dostal k informacím, ze kterých vyplynulo, že konkrétní dvě osoby v Opavě nabídly jednomu z místních politiků, že pro něj za úplatu zařídí nákup voličských hlasů v komunálních volbách. Politik nabídku na nákup hlasů odmítl a zároveň poskytl panu Landovi kontakty na osoby, které jej v této věci kontaktovaly.

Občanské sdružení Oživení podalo trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku na současnou starostku a bývalého starostu obce Vysoká, okres Bruntál, Moravskoslezský kraj (dále také jen "Obec"). Celá záležitost se týká nehospodárného pronájmu nemovitostí Obce (areál bývalé celnice), při kterém obci vznikla k dnešnímu dni škoda ve výši 1, 6 milionů Kč.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil obci Krnov v roce 2011 tři pokuty za dvě veřejné zakázky v celkové výši 350.000,- Kč. Obec škodu nevymáhá. Paní starostka se domnívá, že chyby byly pouze "formální". Oživení podalo na vedení obce v květnu 2014 trestní oznámení.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městské části Ostrava Jih v dubnu 2011 pokutu ve výši 300.000,- Kč. Pokuta byla potvrzena rozhodnutím předsedy ÚOHS v říjnu 2011, ze strany městské části byla pokuta uhrazena 5.12.2011. Oživení vyzvalo k vymáhání nároku na náhradu škody v srpnu 2013. Městská část podala těsně před promlčením nároku žalobu k soudu.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Bohumín v roce 2012 pokutu za porušení zákona při zadávání veřejné zakázky ve výši 10.000,- Kč. Město škodu představující uvedenou pokutu však po nikom nevymáhá.
Z evropských prostředků je financována šifrovaná komunikace mezi sousedními obcemi dvou přeshraničních mikroregionů.  Podmínka vysokého zabezpečení komunikace se od samého začátku jeví v tomto projektu jako zcela nadbytečná. Zabezpečit komunikaci mezi obcemi je mnohem snazší, než zabezpečit účelnost využívání finančních prostředků v rámci čerpání veřejné podpory a to nejen z evropských dotačních titulů, ale i z rozpočtů obcí a tedy i nás občanů.