Závěr z jarní Bezkorupce tour 2017

Závěr z jarní Bezkorupce tour 2017

„Chová-li se Vaše radnice arogantně a hloupě, dělejte si z ní srandu, udržte si nadhled a oslovte širokou veřejnost.“

Proběhl již pátý výjezd naší mobilní právní poradny za občany po celé ČR – jarní Bezkorupce tour 2017. S potěšením registrujeme vzrůstající informovanost a ochotu občanů aktivně se podílet na veřejných záležitostech ve své obci. Společně s tím roste komplikovanost řešených případů, proto jsme tento rok do našeho týmu přizvali také ambasadory – zástupce se zkušeností z politické praxe. Do každého města s námi jel stávající či bývalý zastupitel, který pomohl jednotlivé případy posoudit z hlediska své praktické zkušenosti. Ukázalo se, že doplnění teoretického právního rámce o praktický náhled na politické možnosti řešení případu je přínosné pro všechny účastníky.

V Žamberku a v Chocni s námi byl bývalý místostarosta města Lanškroun Roman Krajči. V Žamberku jde již o folklórní téma známé z jiných obcí – jak zajistit zákonnou povinnost obce vymáhat škodu po osobách, které ji způsobily? V případě Žamberku soudně potvrzená korupce při zadání zakázky na revitalizaci pěší zóny posunula město k dalšímu problému. Tím je, jak zajistit, aby současný starosta, spoluodpovědný za celou kauzu, podal žalobu na vymáhání škody. Z debaty vyplynulo, že v současné fázi, kdy nejsou promlčené lhůty na podání žaloby, není možné případ vyřešit právními prostředky, ale je nutné hledat politickou vůli. Právě debata o dalších možnostech, jak toho dosáhnout, byla přínosem našeho ambasadora.

V nedaleké Chocni jsme řešili obecné zásady práva na informace a jejich správného použití. Nově zvolení zastupitelé si na svoji roli zvykají a cílem setkání bylo především zvýšit účinnost jejich opoziční role v zastupitelstvu a povzbudit jejich sebevědomí proti zarputilé radnici.

Dalším navštíveným městem byly Čelákovice ve Středočeském kraji, kde byl hostem Oldřich Kužílek, spoluautor zákona o přístupu k informacím. V Čelákovicích se na veřejné debatě probralo několik témat – od přístupu k informacím, které současná reprezentace nechce poskytovat, po možnosti opozičních zastupitelů účinně vystupovat proti politice současné koalice.

Humpolec s námi navštívil místostarosta Kuřimi David Holman. Debata se týkala prodeje pozemků současného autobusového nádraží a budování nového na pozemcích stávajícího dopravce ve městě. Na původním nádraží byl po změně územního plánu otevřen prostor pro stavbu dalšího supermarketu ve městě, nové místo pro nádraží je nepraktické, navíc zvýhodní jednoho dopravce, který bude vybírat poplatek za vjezd. Celému případu se Oživení již v minulosti věnovalo, byl podán návrh na zrušení změny územního plánu, několik stížností a sepsána petice. Autobusová doprava je tak téma, se kterým se začínáme setkávat čím dál častěji a budeme se mu věnovat i nadále.

Posledním městem, které jsme navštívili, bylo Velké Meziříčí společně s radním MČ Brno- střed Svatoplukem Bartíkem. Hlavním tématem byla architektonická soutěž na opravu náměstí. Zastupitelé obdrželi školení politické asertivity a výrazné povzbuzení od jejich brněnského kolegy. My jsme pomohli právně zanalyzovat postup po sporném výsledku architektonické soutěže, stejně jako několik dalších dřívějších zakázek a sporných praktik místní radnice.

Přestože problémy a témata diskutovaná v rámci Bezkoruce tour byly rozdílné, základní radu ambasadorů lze shrnout do jedné věty: Chová-li se Vaše radnice arogantně a hloupě, dělejte si z ní srandu, udržte si nadhled a oslovte širokou veřejnost.

Za Oživení, o.s.

Šárka Trunkatová

 

Projekt byl realizován za podpory Ministerstva Vnitra ČR