Kauza opencard jde k ledu

To, že při svém vyšetřování kauzy opencard policie zatím nikam nedospěla, znamená, že se jí vedle sdružení Oživení zabývá už jen kontrolní výbor pražského zastupitelstva.

Jeho včerejší jednání, které mělo vyčíslit škody města, však nebylo usnášeníschopné. „Nepřišli ti, kdo o jednání stáli,“ konstatoval šéf výboru František Hoffman (KSČM). Podle něho se mělo především mluvit o prvních 50 tisících kartách, které město od firmy Haguess koupilo podle kritiků za přemrštěné ceny a z nichž 40 tisíc leží v jakémsi skladu.
„Městu vznikla škoda, měla by se vymáhat jako neoprávněný majetkový prospěch,“ řekl Právu Hoffman.
Městští informatici však odmítají, že v roce 2007 šlo o přemrštěnou cenu za hybridní kartu, která měla jak kontaktní, tak bezkontaktní čip. Šifrování jednoho z nich pak bylo prolomeno a karty se kromě prvních asi 10 tisíc, jejichž platnost už vypršela, nepoužívaly. Cena jedné byla podle posledních vyčíslení asi 317, nikoli tisíc korun. „Dnes by to cena obvyklá nebyla, ale tehdy bylo vše jinak,“ uvedl šéf odboru informatiky Ladislav Kočí.
Podle mluvčího projektu opencard Martina Opatrného město nesouhlasí ani se závěry sdružení Oživení, které zkoumalo, zda se dodržovaly termíny. Oživení z dokumentů, jež magistrát neoznačil za obchodní tajemství, vypočetlo, že se projekt zpozdil nejméně o 220 dnů, nelze však říci, zda za to může město nebo dodavatel – společnost Haguess.
„Domníváme se, že jejich právní posudek není správný, protože k posunu mohlo dojít nejen písemnými dodatky ke smlouvě,“ popsal Opatrný.
Odklad dokončení mohl vyplynout z písemného záznamu o jednání pracovních skupin. S tím nesouhlasí Martin Kameník z Oživení.
„V závěru smlouvy stojí, že se její jednotlivá ustanovení mohou měnit pouze písemnými dodatky,“ řekl Právu Kameník. Za den prodlení mělo město podle smlouvy uplatnit sankci 980 tisíc korun. „Je jeho povinnost to vymáhat,“ dodal Kameník.

Dokončení v dnešním deníku Právo

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Sorry, the comment form is closed at this time.