Skrytý krok vlády k politizaci měst a krajů

 

Schvalování služebního zákona využila vláda i ke skrytému útoku na nezávislost úředníků ve městech a krajích. Klíčová změna fungování tajemníků/ředitelů úřadů spočívá ve dvou krocích. 

 

 1. Stanovení 5letého funkčního obdobíspřesoutěžením většiny aktuálních tajemníků měst. 

 2. O pokračování ve funkci po 5 letech může rozhodnout vedení města/kraje bez výběrového řízení. 

 

Dne 16.4.2026 načetl poslanec Žbánek, bývalý primátor Olomouce, pozměňovací návrh k zákonům, které se mění v souvislosti se zákonem o státních zaměstnancích (Služební zákon). Návrh zavádí funkční období tajemníka a ředitele úřadu, čímž má řešit některé aktuální excesy, kdy je tajemník jmenován na dobu neurčito a je obtížné ho vyměnit.  

 

Stanovení funkčního období není z principu špatná myšlenka. Nicméně je nutné zajistit, že o pokračování/výměně tajemníka se po konci funkčního období rozhodně v transparentním výběrovém řízení, nikoliv rozhodnutím politického vedení obce. 

 

Zásadní změnu obsahuje nově vložený §11 do zákona č. 312/2002 o úřednících samosprávných celků. Půl roku před koncem funkčního období se politici mohou rozhodnout, zda tajemníka ponechají ve funkci i v dalším období. Návrh tak obchází v případě prodloužení veškeré pojistky nezávislosti – jak nutný souhlas ředitele kraje, tak výběrové řízení. 

 

Návrh obsahuje i další změny, které směřují k podrývání kvalitní veřejné správy. Jistotu výkonu funkce 5 let považujeme za velmi krátké období. Reálně se potkává s volebním cyklem, protože každé vedení si může přivést svého tajemníka v prvním roce svého mandátu.  

 

Je také otázka, zda kvalitní kandidáti budou mít chuť pracovat pro město v tak nejistých podmínkách. Pozice tajemníka je spojená se značnou mírou odpovědnosti a nasazením, pokud nakonec o pokračování v práci rozhodnou politické zájmy, nemusí být tato pozice atraktivní pro kvalitní lidi, kteří vnímají její podstatu v apolitičnosti a nestrannosti. 

 

Tuto obavu nejspíš sdílí i předkladatel návrhu, protože nově mají automaticky splňovat podmínku pro funkci tajemníka bývalí poslanci a senátoři. 

 

Podřízení výkonu nezávislé správy pro všechny občany pod zájmy politiků je tak otevřené v obou směrech – nejen podřízením hodnocení práce tajemníka politikům, ale i snižováním ambic na vzdělání a zkušenosti tajemníků.  

 

Přestože změny mohou vypadat formálně – výsledek politizace státní správy i samosprávy bude mít konkrétní dopad na občany.  

 

Připojujeme se k výzvě Sdružení tajemníků městských a obecních řadů, aby poslanci odmítli tento pozměňovací návrh č 887 k sněmovnímu tisku č.77

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář