Tisková zpráva k prvnímu krajskému referendu – Platit musí viníci

(24. září 2013, Ústí nad Labem). Dne 24. 9. 2013 byla oficiálně zahájena příprava na první krajské referendum v České republice s názvem: Platit musí viníci. Na tiskové konferenci byl představen celkový plán aktivit, vedoucí k vyhlášení prvního krajského referenda a to v souladu s platnou legislativou. Tato otevřená občanská aktivita navazuje již úspěšně realizovanou petiční aktivitu Důslednost a odpovědnost, kterou v dubnu loňského roku podpořilo více jak 1.400 občanů.          

Tématu eurodotací se již více jak rok dostává velkému zájmu a to ze všech stran. Významným impulze pro tuto skutečnost je jednak špatné faktické využívání těchto astronomických a neopakovatelných evropských dotačních prostředků, ale rovněž velmi časté chyby při implementaci těchto programů. Významná část těchto chyb má povahu trestní. V prvních případech již došlo k vynesení pravomocných rozsudků nad úředníky a politiky, v dalších orgány činné v trestním řízení podaly obžaloby a obvinění a čekají na projednání.

Mezi neznámější a největší problémové evropské dotační programy v České republice již řadu měsíců patří Regionální operačním programu Severozápad. Tento program se po více jak roce opět rozjíždí, zatímco všichni ředitelé Úřadu ROP SZ jsou obviněni nebo již si odpykávají trest ve vězení. Podmínkou pro obnovu tohoto více jak 20 mld. balíku dotací bylo nutné zaplatit mnohamiliardové pokuty. To se na základě prázdninového rozhodnutí Vlády ČR a krajských zastupitelstev Ústeckého a Karlovarského kraje rozhodlo o úhradě těchto ohromných škod daňovými poplatníky ČR (každý občan ČR, včetně dětí, zaplatí více jak 1 tis. Kč a daňový poplatník z těchto dvou krajů více jak 2.300,- Kč).

Výše uvedené škody nejsou zdaleka konečnými, jelikož další škody plynoucí z mimořádných milionových úroků související s  pozastavením programu, desetimilionovými neuznatelnými projektovými náklady, stomilionovými pokutami v konkrétních projektech nejsou započítány do výše uvedených škod. S ohledem na tuto skutečnost již v letošním roce třikrát proběhlo na jednání Zastupitelstva Ústeckého kraje hlasování o povinnosti prověřit tyto škody, najít jejich viníky a tyto škody od nich vymáhat. Všechny tyto návrhy ovšem byly na jednání zamítnuty, dokonce i k požadavkům uvedených v úspěšné jarní petiční akci Odpovědnost a důslednost, podpořené více jak 1.400 občany Ústeckého kraje, se krajští zastupitelé postavili zády.

V současné době není znám příklad konkrétního vymáhání euroškod v Ústeckém kraji, přestože mnohamiliardové škody vznikly desítkám obcí, firem nebo samotným krajům. Na základě výše uvedených skutečností přistoupili občané tohoto kraje k otevřené spolupráci všech, kteří požadují nalezení odpovědných osob a firem za tyto škody s cílem je od nich vymáhat.

„Využití statutu krajského referenda nemá u nás precedens, jelikož se jedná opravdu o krajní, ovšem zákonný, nátlak občanů, když veřejná správa selhává. S ohledem na likvidační škody a totální nezájem hledat viníky a od nich škody vymáhat, je ovšem v zájmu nás všech přistoupit k tomuto kroku a takové referendum, které pro politiky je závazné, uskutečnit. V referendu vidíme jedinečnou příležitost, jak zmobilizovat občany zdevastovaného kraje a ukázat, že lidé mohou reálně prosadit svou vůli“, sdělil Leo Steiner zmocněnec a iniciátor krajského referenda.

„Jedná se náročný nástroj, jak občané mohou prosadit svoji vůli, ale nám na Praze 7 se to v letošním roce podařilo. Výsledek našeho místního referenda zavázal naše zvolené zastupitele, aby nepořizovali novou miliardovou radnici, ale hledali řešení do 500 milionů. Naši občané se přesvědčili, že mohou sami projevit důrazně svoji vůli nejenom jednou za čtyři roky ve volbách, ale i tímto způsobem, na jehož konci je více jak půl miliardová úspora peněz z rozpočtu Prahy7“, sdělil Jan Čižinský, iniciátor a hlavní organizátor místního referenda v Praze 7 za nepředraženou radnici.

„Připravované první krajské referendum je nadějný způsob, jak mohou sami občané donutit svoji krajskou politickou reprezentaci konat podle zákona, pokud ta se staví liknavě k řešení vysokých škod vzniklých špatným čerpáním evropských dotací. Jednoduše řečeno, občané v referendu mohou nařídit krajským politikům, aby určili viníky škod a vymáhali po nich náhradu škody. Tato povinnost je samozřejmě ukotvena již v zákoně o krajích, avšak je velmi obtížně vymahatelná v případě politické nevůle doplnil Martin Kameník z nevládní protikorupční organizace Oživení, o. s.

„Podstatné pro tuto aktivitu je skutečnost, že je zcela otevřena všem bez rozdílu, tzn. každý se může jakkoliv zapojit, ať se jedná o občana, neziskovou organizaci, firmu nebo politické hnutí či stranu. Možností, jak se zapojit je nespočet, od sběru podpisů, po vytvoření petičních míst, finančního daru na transparentní účet, deklarování podpory, pomoci s propagací či jinou organizací “, dodal Leo Steiner.

Kontakt:

Leo Steiner (zmocněnec přípravného výboru krajského referenda Viníci zaplaťte euroškody)

Marxe 798/7, 434 01 Most

Mobil: 774 125 700

E-mail: [email protected]

www.leosteiner.cz/referendum

 

Jan Čižinský  (zmocněnec přípravného výboru místního referenda Praha7 – předražená radnice)

Mobil: 774 828 345

E-mail: [email protected]

www.referendumpraha7.cz

 

Martin Kameník

Oživení, o.s., Muchova 13, 160 00 Praha 6

Mobil: 776 230 779

E-mail: [email protected]

www.oziveni.pokusnastranka.cz

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář