Připojili jsme se k výzvě Vládě ČR: Nový předseda ÚOHS musí být vybrán v otevřeném výběrovém řízení

Protikorupční organizace a experti vyzývají vládu, aby kandidáta na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vybrala na základě otevřeného výběrového řízení. Premiér, ministr vnitra, prezident ani současný předseda Rafaj o probíhajících jednáních o možné výměně veřejnost neinformují. V případě Rafajovy rezignace by nemělo dojít k tomu, aby byl nový předseda úřadu opět vybrán čistě politicky, bez ohledu na odbornost a kvalifikaci.

Foto: Twitter tiskového mluvčího prezidenta republiky

Vyzýváme vládu, aby nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže navrhla prezidentovi ČR na základě výsledku otevřeného výběrového řízení.

V současnosti probíhají jednání o možném konci Petra Rafaje v čele Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle zákona má vláda předložit návrh na odvolání předsedy Úřadu a pokud jsou naplněny důvody k odvolání, prezident návrhu vyhoví. Na místo toho však probíhají jednání za zavřenými dveřmi. Kvůli mlčení hlavních aktérů nemá veřejnost žádné oficiální informace a je odkázána na spekulace o možné rezignaci předsedy Rafaje a politické dohodě o jeho nástupci.

Chápeme, že podle účinného zákona je výběr nového šéfa ÚOHS v pravomoci politiků, ale měl by se změnit způsob výběru směrem k posílení transparentnosti a důvěryhodnosti. 

Nový předseda by měl být vybrán na základě kritérií odbornosti, manažerských schopností a vize pro Úřad. Další čistě politické jmenování předsedy ÚOHS může vést k pokračování neblahého stavu a nízké kvality vedení úřadu s ohledem na vysoce odbornou povahu činnosti Úřadu, jeho silné dohledové pravomoci vůči veřejné správě i trhu a objemu kontrolovaných finančních prostředků v řádu stovek miliard korun.

Josef Karlický, vedoucí týmu Rekonstrukce státu

Pavel Franc, ředitel Frank Bold

Marek Zelenka, předseda Oživení

David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR

Michal Bláha, předseda Hlídače státu

Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí, Otevřená společnost

Jiří Skuhrovec, předseda EconLab

Marta Smolíková, předsedkyně Otevřené společnosti

Petr Lebeda, ředitel Glopolis

Edvard Outrata, bývalý vysoký státní úředník v ČR a Kanadě

Andrea Krchová, ředitelka Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář