Soutěž o „nejlepší“ zpravodaj

Dlouhodobě probíhají v České republice soutěže, které hodnotí „nejlepší“ zpravodaje. Finalisty zveřejnil i 11 ročník soutěže, kterou spolupořádají Civipolis o.p.s., Katedra politologie FF UP v Olomouci, Sdružení místních samospráv ČR a Angelus Aureus o.p.s. 4. července proběhlo slavnostní vyhlášení vítěze.

Proč takové soutěže nedávají smysl?

  • Soutěž nedefinuje, co to znamená nejlepší, nenabízí kritéria a metodiku hodnocení. Výběr probíhá „prolistováním“.
  • Ignoruje nejdůležitější problém zpravodajů, které namísto informování občanů často slouží jako PR materiál vedení radnice za veřejné peníze. Místo aby informovali o dění, nabízejí pozitivní obrázek úspěchů politiků. A podle toho také vypadají zpravodaje měst, ve kterých se skutečně objeví nějaký závažný problém, který radnice musí řešit. Buď začne cenzura a omezování opozičních hlasů nebo se ze zpravodaje stane stoka, kde si politici vyřizují účty.
  • Zapomíná, že radniční zpravodaje čím dál více zůstávají jediným zdrojem informací o lokálním dění, přitom jejich obsah je většinou naprosto podřízený vedení radnice. Příkladem budiž letošní finalista – Zpravodaj města Kolína.
Určitě nemůžeme souhlasit s pozitivním tvrzením z tiskové zprávy, žeúroveň zpravodajů se rapidně zvyšuje Možná se lepší grafika, to spíše znamená vyšší výdaje z veřejných peněz než zvýšenou úroveň informování.
 
Jedno pozitivum ale tato soutěž má, zúčastnit se můžete zadarmo. U jiných vás ohodnocení přijde na 2000 Kč.
 
Hodnocení zpravodajů z pohledu vyváženosti si můžete najít na našich stránkách hlasnatrouba.cz.
Na podzim vyjde naše pravidelné hodnocení předvolebních čísel zpravodajů největších měst.
 

 

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář