Kauza Dozimetr ve světle ochrany oznamovatelů

Aby se neopakovala kauza Hlubuček? Zpřísněte zákon o zakázkách i ochranu whistleblowerů, radí experti.V Pražském dopravním podniku fungovala dle dostupných informací organizovaná zločinecká skupina v čele s Michalem Redlem a Petrem Hlubučkem, náměstkem primátora hl. m. Prahy. K odhalení došlo zejména díky oznamovatelům, kteří nahlásili žádosti o úplatky. Města a kraje mohou díky schváleným pravidlům pro ochranu oznamovatelů nyní lépe zajistit, že v jejich organizacích nebude docházet k obdobným rozsáhlým reputačním krizím.

 

V souvislosti s nadcházejícími komunálními volbami připravili odborníci z  Rekonstrukce státu, Transparency International a Oživení opatření, která by starostům a primátorům pomohla předejít takovým korupčním kauzám, jako je nedávná kauza Dozimetr kolem pražského Dopravního podniku. Zaměřili se také na mezery v příslušných zákonech. Celkem tři navrhovaná opatření se týkají veřejných zakázek nebo lepší ochrany oznamovatelů korupce.

 

Doporučení pro úpravy a změny se týkají:

  • zadávání veřejných zakázek městských firem,
  • pravidel pro jejich správu,
  • lepší ochrany tzv. whistleblowerů, tedy oznamovatelů korupce.

    „Je třeba zajistit důsledné prošetření relevantních oznámení a prosazení firemní kultury vstřícné k oznamování korupce nebo protiprávního jednání,” říká předsedkyně Oživení a garantka Rekonstrukce státu Šárka Zvěřina Trunkátová.

 

Doporučení pro města a kraje z kauzy Dozimetr si přečtěte v článku publikovaném na serveru irozhlas.cz  ZDE

 

Kauza Dozimetr ve světle ochrany oznamovatelů blíže popsaná na našem blogu zde.

Foto: Jeden z aktérů kauzy Dozimetr, bývalý pražský radní Petr Hlubuček (STAN). Foto ČTK.

 

 

 

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář