Fenomén zpravodajských pouští v EU se dočkal první srovnávací studie

Prostředí lokálních médií je v ČR dlouhodobě ponecháno bez kontroly a většího zájmu. Rizika jsou velká – neustále se prohlubující propojování světa médií a regionální politiky, odtok neuvěřitelných částek veřejných peněz na propagaci politiků, kteří zrovna sedí na radnicích a informační pouště k lokálním tématům a problémům.

Křehkou situaci lokálních médií v EU popisuje první srovnávací studie, která byla nedávno zveřejněna. Jmenuje se „Odhalování zpravodajských pouští v Evropě. Rizika a příležitosti pro místní a komunitní média v EU“ a vypracovalo ji Centrum pro pluralitu médií a svobodu médií (CMPF). Tento výzkum odhaluje výzvy a příležitosti pro místní a komunitní média ve 27 členských státech EU a analyzuje fenomén zpravodajských pouští z komplexního hlediska. 

Jak jsme na tom my v České republice? Z pěti hodnocených ukazatelů máme rizikové skóre v hodnotách high risk a jednu dokonce jako very high risk. To je velmi alarmující zjištění. 

Zdroj: Local Media for Democracy — country focus: Czech Republic

Dlouhodobě se zasazujeme o změnu. Jsme součástí iniciativy Nezávislá média, naši studii si můžete přečíst zde. Aktuálně se budeme snažit pro zlepšení situace využít změn, které přinese schváleMedia Freedom actu. 

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář