Poslanci podpořili změnu ústavy, která rozšiřuje pravomoci NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) by mohl v budoucnu nově kontrolovat hospodaření obcí a krajů. Poslanci dnes podpořili a propustili do dalšího projednávání návrh novely ústavy, který dává úřadu nové pravomoci a upravuje jeho postavení.

Praha – Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) by mohl v budoucnu nově kontrolovat hospodaření obcí a krajů. Poslanci dnes podpořili a propustili do dalšího projednávání návrh novely ústavy, který dává úřadu nové pravomoci a upravuje jeho postavení. Návrh se příliš nelíbí prezidentovi NKÚ Františku Dohnalovi. Vadí mu, že neobsahuje formulaci, podle níž je úřad nezávislý orgán.

Novela zpřesňuje, co může úřad nově kontrolovat. Podle dosavadního znění ústavy mohl prověřovat hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Nově bude moci kontrolovat i příjmy a výdaje podle státního rozpočtu a návrh státního závěrečného účtu. Bude moci také kontrolovat zákonnost hospodaření s majetkem územních samosprávných celků a příjmů a výdajů podle jejich rozpočtů. S návrhem přišli poslanci ODS a ČSSD.

Dokončení viz Českénoviny.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn