Je tady první Whistleblowing centrum. Proběhlo slavnostní zahájení.

Dne 1.11.2022 proběhlo slavnostní zahájení Whistleblowing centra.
Centrum sdružuje odborníky z různých oborů, kteří poskytnou pomoc a poradenství zdarma v průběhu celého procesu oznámení. Prioritou je bezpečí pro whistleblowery. 


Pod záštitou nevládní organizace Oživení, z.s. proběhlo 1. listopadu 2022 slavnostní zahájení Whistleblowing centra.  Oznamovatelé dostanou bezplatnou pomoc od právníků, psychologů, finančních a mediálních poradců a dalších odborníků.

„Každý oznamovatel má unikátní potřeby. Někdo potřebuje právníka, někdo psychologickou pomoc, jiný zase osobní podporu. A proto jsme usilovali o založení poradenského centra pro oznamovatele,“ vysvětluje vznik centra Šárka Zvěřina Trunkátová, předsedkyně spolku Oživení.

Prioritou je bezpečí oznamovatele. Všechny přijatá oznámení jsou důvěrná, ke zpracování se používá nástroj Nenech to být. 

 

„Oznamovatelé mohou prostřednictví nástroje Nenech to být komunikovat anonymně, což je nejlepší způsob, jak je chránit před jakýmikoliv odvetnými opatřeními. Navíc je oznamovací kanál dostupný 24 hodin 7 dní v týdnu, “ doplňuje Jan Sláma, zakladatel Nenech to být a CEO společnosti FaceUp Technology.

 

  

Situace oznamovatelů v Čechách 

V České republice veřejnost ani politiky osud oznamovatelů dosud příliš netrápil. Když člověk nahlásí požár, nikdo ho nemá za práskače. Když se ozve zaměstnanec v práci nebo oznámí nekalost, je často označen za potížistu nebo rovnou za bonzáka. Pokusy schválit zákon trvají již téměř 10 let. Nyní se zákon schvaluje navzdory politikům, protože oznamovatele začala chránit Evropská unie. Současné znění zákona má ale stále spoustu významných problémů, které podrývají funkčnost zákona. 

 

„Centrum představuje pro lidi, kteří se teprve rozhodují, zda oznámit, bezpečnou variantu, jak získat všechny potřebné informace, promyslet si, jestli do toho skutečně chtějí jít. Díky našim partnerům dokážeme poradit a určit, zda jejich oznámení vůbec spadá pod ochranu zákona,“ upřesňuje Šárka Zvěřina Trunkátová.

Partnery centra pro oznamovatele jsou: Transparency International Česká republika, Mobbing Free institut, Nenech to být, SNIEHOTTA & VAJDA LEGAL advokátní kancelář, Zelený kruh, CMI Česká republika, OBRAZ – Obránci zvířat a Sociální klinika.

ZÁZNAM DEBATY k tématu whistleblowing najdete ZDE
Přečtěte si AKTUÁLNÍ TISKOVOU ZPRÁVU k zahájení a činnosti Whistleblowing centra ZDE

Těší nás pozitivní ohlasy na vydařený průběh zahájení Whistleblowing centra. 
Děkujeme za podporu partnerům akce: Nenech to být s řešením pro interní oznamovací systémy, společnost LIDL Česká republika a Americké centrum v Praze.

Činnost poradenského Whistleblowing centra je financována v rámci systémového grantu Active Citizens Fund Nadace OSF.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář