Proběhla online konference WHISTLEBLOWING 2021: výstupy a záznam

Dne 1.12.2021 proběhla online konference Whistleblowing 2021: Otevřenost na pracovišti ve světle aktuálních změn a praxe. Klíčové výstupy a záznam diskusních panelů on-line formou.
Pod záštitou nevládní organizace Oživení, z.s. proběhla ve středu 1. prosince celostátní online whistleblowing konference o ochraně osob, které oznamují protiprávní jednání. Do konce letošního roku vstoupí v účinnost nová směrnice o ochraně oznamovatelů, tzv. whistleblowing. Směrnice dopadne na veřejné subjekty i firmy a pro mnohé z nich se bude jednat o novou agendu, se kterou je třeba se vypořádat.

Nabitý program přinesl informace zejména k nastavení vnitřních oznamovacích systémů a pravidel pro whistleblowing na pracovišti, právním aspektům ochrany oznamovatelů a současné praxe oznamování nejen v ČR, ale také na Slovensku. Konferenci úvodním slovem zahájila Šárka Zvěřina Trunkátová, místopředsedkyně spolku Oživení.
Konference se online zúčastnilo téměř 80 účastníků – zástupců firem,  veřejných institucí i samospráv. Program zahrnul celkem 4 diskusní panely a 3 „kulaté“ stoly se zapojením více jak 15 hostů –  zkušených řečníků, kteří se podělili o své zkušenosti se zaváděním whistleblowing systémů na pracovišti.

ZÁZNAM konference rozdělený do jednotlivých panelů najdete ZDE
OZVĚNY konference – best practices a výstupy naleznete ZDE

1) První panel byl věnován současné situaci oznamovatelů a příběhům lidí, kteří se nebáli ozvat. Prezentujícími byli novinářka a environmentalistka, reportérka Deníku Referendum Zuzana Vlasatá, zakladatelka Mobbing Free Institutu Michaela Švejdová, právnička Odborového svazu státních orgánů a organizací Šárka Homfray a oznamovatel Leo Steiner. Diskusi moderovala Linda Štucbartová, novinářka, aktivistka a zakladatelka platformy Diversio.cz.
V diskusi mimo jiné zaznělo:
“ Oznamovatel je pro novináře zdroj, který musíme za každou cenu ochránit.”
Zuzana Vlasatá, Deník Referendum
„Je potřeba celospolečenské přijetí oznamovatelů nikoliv jako práskačů.“
Šárka Homfray, Odborový svaz státních orgánů a organizací

2) Konference pokračovala druhým panelem zaměřeným na evropskou směrnici na ochranu oznamovatelů a do diskuse se zapojili mimo jiné: vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, ředitel Odboru střetu zájmů a boje proti korupci Jiří Kapras a právník Transparency International, Jan Dupák. Panelovou diskusi moderoval Věnek Bonuš, analytik a právník Frank Bold.

3) Třetí panel přinesl pohled našich sousedů na fungování pravidel whistleblowingu a zkušenosti s ochranou oznamovatelů na Slovensku. Zde své zkušenosti sdíleli předsedkyně Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti Zuzana Dlugošová a senior právník Transparency International Slovensko, Ján Ivančík. Představili mimo jiné fungování slovenského Úřadu na ochranu oznamovatelů a jeho roli v procesu oznamování. Panel moderoval Marek Zelenka, právník a předseda spolku Oživení z.s.

4) O tom, jak se na novou směrnici o ochraně oznamovatelů připravují města, úřady a firmy diskutovali ve čtvrtém panelu tajemník úřadu Brno střed, Petr Štika, prošetřovatel Ministerstva dopravy Michal Svěrák,  Compliance specialista Pražská vodohospodářské společnosti Martin Moulis, viceprezident společnosti Vodafone Jan Klouda a  partner advokátní kanceláře HAVEL a PARTNERS Robert Nešpůrek.

Kromě panelových debat se konference věnovala i praktickým otázkám nastavení vnitřních oznamovacích systému v organizacích a firmách. V programu vystoupil také Jan Sláma, zakladatel platformy Nenech to být, která je partnerem neziskové organizace Oživení z.s. pro bezpečné oznamování. Řečníků bylo v rámci online Whistleblowing konference mnohem více, záznam přenosu můžete shlédnout na YT kanálu zde.

 

Těší nás pozitivní ohlasy na vydařený průběh a kvalitní program konference jak od účastníků, tak od panelistů.

„Ochrana oznamovatelů protiprávního jednání je jedním z klíčových faktorů prevence podvodů a porušování pravidel a zákonů jak ve firmách, tak ve společnosti. Děkuji pořadatelům konference za skvěle zvládnutý program a milé řízení nás přednášejících. Moc se mi konference líbila. Na rozdíl od jiných konferencí byla tahle k věci, nekecalo se tam a užil jsem si každou minutu. Takže ještě jednou velký dík a uznání.“
Jan Klouda, viceprezident VODAFONE ČR

 

„Velmi povedená konference Oživení, z.s. na téma Whistleblowing 2021, Otevřenost na pracovišti: kvalitní hosté, výměna zkušeností, debata. Již 17. prosince 2021 vstupuje v účinnost směrnice EU o ochraně osob, které oznámí porušení práv EU. A až jednou přijmeme tu úpravu i u nás (a jednou se k tomu určitě rozhoupeme i tady), přinese to pro řadu subjektů nové mechanismy i povinnosti. Je dobré být připraven a hledat vhodný model přijímání a řešení podnětů.” David Ondračka, bývalý ředitel Transparency International ČR          

„Velmi potřebné informace. Skvělý počin. Díky Oživení za osvětu!“
Michaela Švejdová, zakladatelka Mobbing Free Institutu

 

„Velmi děkuji za možnost zúčastnit se dnešní konference k whistleblowingu. Konference byla podle mého názoru velmi přínosná, výborně zorganizovaná a nabízela vyvážený souhrn pohledů na tuto problematiku ze strany aktérů působících v různých rolích napříč veřejnou správou i soukromoprávním sektorem. Pozitivní reference jsem zaznamenal i od svých kolegů. Budeme se těšit na další spolupráci.”
Jiří Kapras, ředitel Odboru střetu zájmů a boje proti korupci, Ministerstvo spravedlnosti 

Děkujeme za podporu partnerům konference: Nenech to být s řešením pro interní oznamovací systémy, společnost LIDL Česká republika a Asociace společenské odpovědnosti.
Konference je financována v rámci systémového grantu Active Citizens Fund Nadace OSF.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář