Trestné činy starostů a exstarostů: zneužití pravomoci, podvod, falšování…

Před třemi lety usedli do vedení měst a obcí. Dnes sedí buď ve vězení, nebo doma s podmínkou. Dva z odsouzených starostů dokonce stále ve funkci.

Před třemi lety usedli do vedení měst a obcí. Dnes sedí buď ve vězení, nebo doma s podmínkou. Dva z odsouzených starostů dokonce stále ve funkci. MF DNES zmapovala, kolik je v Česku starostů, kteří se do křesel dostali roku 2006 a nyní jsou odsouzeni za trestné činy. Navzdory problémům se zákonem mnozí z nich hodlají v letošních volbách kandidovat znovu.

Petr Fornouz z ODS šéfuje Přešticím na Plzeňsku. V únoru roku 2008 byl přitom odsouzen za jízdu v opilosti. Soud mu na dva roky odebral řidičák a uložil mu 250 hodin veřejně prospěšných prací. „Samozřejmě, že budu kandidovat. Každý může udělat chybu, já jsem si svoji odpracoval,” hájí se dnes Fornouz. „Veřejně a prospěšně” pracoval pro rybářský svaz, auto už zase může řídit. Fornouz je jediný mezi odsouzenými starosty, který se omluvil, trest přijal bez odvolání a také si ho odpracoval.

Druhý „muž s cejchem”, který je stále ve funkci, nechce o svém prohřešku otevřeně mluvit. Starosta Dobrušky na Hradecku Petr Tojnar z ODS byl odsouzen loni v září za křivé svědectví. Po celou dobu se Tojnar bránil tím, že záležitost nesouvisela s jeho prací pro město. „K tomuto se nebudu vyjadřovat, není to pro mě uzavřené,” odpověděl Tojnar na všechny dotazy MF DNES.

Dokončení viziDnes

Facebook
Twitter
LinkedIn