Podle informačního zákona lze nově žádat o nepravomocné rozsudky

Lidé mohou podle zákona o svobodném přístupu k informacím nově žádat také o nepravomocné rozsudky a úřady by jim měly vyhovět.

Brno – Lidé mohou podle zákona o svobodném přístupu k informacím nově žádat také o nepravomocné rozsudky a úřady by jim měly vyhovět. Ústavní soud (ÚS) dnes vypustil ze zákona omezení pouze na pravomocné rozsudky. Změna vstoupí v platnost v den vyhlášení nálezu ve sbírce zákonů. Podle ÚS nebylo paušální omezení práva na informace nezbytné. Soudy se nyní musejí zabývat okolnostmi každého jednotlivého případu, uvedl soudce zpravodaj Vojen Güttler.

Ústavní stížnost spojenou s návrhem na změnu zákona podal náměstek ministra životního prostředí František Korbel. Zákon v napadené části stanovoval to, že „povinné subjekty neposkytnou informace o rozhodovací činnosti soudů, s výjimkou pravomocných rozsudků.” Korbel požadoval vypustit z normy slovo „pravomocných”. Soud mu vyhověl.

„Rozhodnutí ÚS přináší výrazné otevření justice, posílení transparentnosti justice, a tím pádem i veřejné kontroly,” řekl ČTK Korbel. Žadatelé se podle něj nyní dostanou k informacím, které potřebují, ještě před úplným uzavřením případu. „Soudní řízení se ocitá pod kontrolou veřejnosti nejenom na svém konci, ale také v celém průběhu,” uvedl Korbel.

Dokončení viz <A HREF=„http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/podle-informacniho-zakona-lze-nove-zadat-o-nepravomocne-rozsudky/456274”>České noviny.cz/A>

Facebook
Twitter
LinkedIn