Soud začal projednávat kauzu ztracených 500 milionů z ČKA

U pražského městského soudu dnes začalo hlavní líčení v případu ztracených 500 milionů korun z účtů dceřiné firmy České konsolidační agentury (ČKA), společnosti Galileo Real.

Praha – U pražského městského soudu dnes začalo hlavní líčení v případu ztracených 500 milionů korun z účtů dceřiné firmy České konsolidační agentury (ČKA), společnosti Galileo Real. Obžaloba v kauze viní bývalého manažera společnosti Jana Šika, oprávněného jednat za Galileo Real, z porušování povinnosti při správě cizího majetku a podnikatele Miloše Skořepu z podvodu. Šik dnes u soudu svou vinu popřel, Skořepa je stíhán jako uprchlý. Podle jeho advokátky Kláry Slámové se však ani on vinen necítí. Mužům hrozí osm až deset let vězení.

Podle obžaloby převedl Šik bez souhlasu představenstva společnosti peníze na soukromý zahraniční účet. Skořepa je údajně použil na své soukromé aktivity. Účet byl veden u jedné z největších bank na světě, švýcarské United Bank of Switzerland (UBS). Banka na základě dohody s vládou vrátila ČR 404 milionů korun. Zbytku se Galileo Real domáhá u nynějšího líčení.

Podle státní zástupkyně Bohuslavy Fiedlerové se Šik seznámil se Skořepou prostřednictvím podnikatele Františka Savova. Skořepa mu slíbil, že zhodnotí finanční prostředky Galileo Real u francouzské Société Générale (SG). Šik tam proto založil provizorní účet a v prosinci 2004 na něj odeslal 500 milionů. Skořepa se pak podle obžaloby snažil převést peníze na konta, ke kterým měl podpisová práva, což se mu však nepodařilo. SG provizorní účet uzavřela, protože jí od Šika chyběly doklady o schválení transakcí představenstvem. Finanční prostředky poslala zpět do ČR.

Dokončení viz Ceské noviny.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn