Google v Praze sbíral citlivá data, úřad s ním vede správní řízení

Český Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vede s americkým internetovým gigantem Google správní řízení kvůli sběru citlivých osobních informací při mapování ulic v Praze pro službu Street View.

Český Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vede s americkým internetovým gigantem Google správní řízení kvůli sběru citlivých osobních informací při mapování ulic v Praze pro službu Street View. Právu to v pondělí sdělila mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

„Společnosti Google jsme odeslali oznámení o zahájení správního řízení 21. dubna. Dosud jsme neobdrželi doručenku o jeho převzetí,“ řekla Právu Štěpánková. ÚOOÚ podle ní začal šetřit celou řadu nejasností týkajících se projektu pořizování fotografií firemními auty Google, která současně sbírala také osobní informace zasílané po nezabezpečených bezdrátových sítích. Firma se tak mohla dostat i k e-mailovým zprávám, které si lidé bezdrátově zasílají, a podle některých expertů zřejmě i k heslům.

Pokud by Google oznámení o zahájení správního řízení nepřevzal, další kroky ÚOOÚ by podle Štěpánkové byly „razantnější“. Google už vyšetřují i podobné úřady v jiných zemích, například v sousedním Německu. V Česku obecně hrozí ve správním řízení pokuta až 10 miliónů korun.

Dokončení viz Novinky.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn