Kvůli chybám při zavádění opencard přišla Praha o 43 mil. Kč Opencard

Podle občanského sdružení Oživení přišlo hlavní město kvůli pochybení při zavádění karty opencard o 43 milionů korun. Oživení uvedlo, že město přišlo o peníze, protože za některé zakázky platilo dvakrát, nevymáhalo smluvní sankce a nakoupilo zastaralé technologie.

Praha – Podle občanského sdružení Oživení přišlo hlavní město kvůli pochybení při zavádění karty opencard o 43 milionů korun. Dnes o tom informovala Česká televize, která má výpočet k dispozici. Oživení uvedlo, že město přišlo o peníze, protože za některé zakázky platilo dvakrát, nevymáhalo smluvní sankce a nakoupilo zastaralé technologie. Podle ČT se analýzou bude příští týden zabývat magistrátní komise pro transparentní a veřejnou správu. Magistrát se ke škodám nevyjádřil.

Z výpočtu Oživení vyplývá, že 17 milionů korun zaplatilo město například za hybridní karty. Ty nakoupilo v roce 2006, už v té době ale šlo o zastaralou technologii, náchylnou ke zneužití osobních údajů. Do oběhu se tak hybridů dostalo jen několik set, a ty už se postupně stahují. „Město vycházelo z doporučení firmy Haguess a nakoupilo zbytečně hybridní karty, které už pravděpodobně nikdy nebudou v projektu využity. Jedná se o zmařenou investici,” řekl Martin Kameník z Oživení.

Další miliony město zbytečně vydalo, když některé faktury dodavatelské firmě Haguess platilo dvakrát. Chybu odhalil první ze tří auditů projektu, Oživení škody ze zdvojených plateb vyčíslilo na 4,7 milionu korun.

Dokončení viz českénoviny.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn