Státní lesy samy zrušily tendr za 16 miliard. Na nátlak ČSSD

Obří státní podnik Lesy ČR nakonec sám zrušil tendry za 16 miliard korun, jež vypsal pro soukromníky na lesnické práce pro příštích deset let.

Obří státní podnik Lesy ČR nakonec sám zrušil tendry za 16 miliard korun, jež vypsal pro soukromníky na lesnické práce pro příštích deset let. „Tendry se staly součástí předvolebního boje. Nové vyhlásíme po volbách,“ oznámil včera mluvčí podniku Zbyněk Boublík. Základním a novým principem tendrů přitom bylo, že téměř všechno vytěžené dřevo měly prodávat samy soukromé firmy. Tuto variantu jako nejefektivnější pro stát i firmy doporučila odborná komise po několika letech dohadů. Ale proti tendrům začaly protestovat některé ekologické organizace, Strana zelených, lidovci i část menších lesnických společností. Tendry na jaře chvíli zastavil i antimonopolní úřad, ale pak je posvětil s tím, že v zadání musí lesy udělat změny, aby nebyli uchazeči diskriminováni.

Za tendry bojoval i ministr zemědělství Jakub Šebesta, nominovaný do vlády ČSSD. Ale právě sociální demokraté nyní celou soutěž torpédovali. „Zrušení tendrů nám aspoň ušetřilo práci. Udělali bychom to po vítězných volbách tak jako tak. Diskuse o podobě tendrů se musí vrátit úplně na začátek,“ řekl HN Michal Hašek, jihomoravský hejtman a stínový ministr zemědělství ČSSD.

Dokončení článku v deníku Hospodářské noviny str. 21, rubrika: Česko.

Facebook
Twitter
LinkedIn