Senátoři zamítli zákon o regulaci lobbování

Senát dnes podle očekávání zamítl regulaci lobbingu zákonem, který v bývalé sněmovně prosadily ČSSD s KSČM a Stranou zelených. Podle senátorů by zákon omezil ústavní práva, navíc ne všem stejně.

Praha – Senát dnes podle očekávání zamítl regulaci lobbingu zákonem, který v bývalé sněmovně prosadily ČSSD s KSČM a Stranou zelených. Podle senátorů by zákon omezil ústavní práva, navíc ne všem stejně. Senátoři poukazovali také na další byrokracii, kterou by předloha přinesla, a nejasné vymezení lobbisty. Zákon nebude platit; senátní veto by musela přehlasovat sněmovna ve složení, jehož funkční období skončilo.

Pro zamítnutí předlohy hlasovalo 38 ze 65 senátorů, mezi nimi i dva sociální demokraté. Proti odmítnutí hlasovali jen dva členové horní komory – Alena Gajdůšková (ČSSD) a Jiří Čunek (KDU-ČSL). Dalších 25 lidí se hlasování zdrželo.

Zákon o lobbingu počítal s tím, že by se každý lobbista musel registrovat u ministerstva vnitra. Veřejní funkcionáři by schůzky s nimi hlásili jednou za čtvrtletí ministerstvu vnitra, poslanci a senátoři svému mandátovému výboru. Setkání by hlásili i lobbisté. Pokud by jedna ze stran tato pravidla porušila, hrozila by jí až milionová pokuta, případně pětiletý zákaz činnosti. Výjimku by měli představitelé obcí a krajů, u nichž by pravidla nebyla vymahatelná.

Dokončení viz české noviny.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn