Politik nemá soukromí

Štěpán Rattay, ředitel o. s. Oživení o korupční kauze místostarostky městské části Brno – sever Zdeňky Tůmové.Městská část Brno-sever jako by byla zakletá nějakým korupčním mágem. Další z úplatkářských afér se tu rozjíždí ve spojení s místostarostkou Zdeňkou Tůmovou. Jak v těchto situacích reagovat?
Každý občan, který si je vědom či má podezření o spáchání trestného činu, je povinen to nahlásit polici. Ta by měla věc důsledně prošetřit a vyhodnotit i případný důkazní materiál. V popisované situaci by se mělo jednat o trestný čin přijetí úplatku. Mediálně známější kauzy a počty odsouzených za přijetí úplatku v ČR ukazují, že dokázání tohoto trestného činu je v našich podmínkách téměř nemožné. Po shlédnutí dotyčné nahrávky mohu jen konstatovat, že se pohybujeme na rovině spekulací, byť videonahrávka působí velmi autenticky a bez ohledu na pravdu, pro paní místostarostku vyznívá ve všech ohledech velmi negativně.
Důvodů pro pořízení audiovizuálního záznamu z obdobných situací může být vícero. Jako příklad uvedu úspěšnou investigativní akci novinářů, kteří před pár lety zkontaktovali hned několik našich poslanců a nabídli jim v rámci „svých lobbistických“ aktiv úplatek. Tito novináři si pořizovali záznam z inkriminovaných okamžiků, když s politiky jednali, jelikož očekávali určitou reakci, se kterou chtěli dále pracovat. Vytvořili tak důkaz, že čeští poslanci jsou na podobné nabídky zvyklí.
Novináři ve skutečnosti žádný úplatek fyzicky nikomu nepředávali, ale došlo k vyslovení nabídky a prostřednictvím medializace těchto záznamů došlo hned u několika poslanců k jejich oprávněné diskreditaci.
V případě místostarostky by se mohlo jednat o rafinované a připravované úmyslné poškozování a dehonizaci její osoby, oč může stát například politická konkurence. Dalším důvodem, proč mohou být nahrávky tohoto charakteru pořizovány, je, že osoba-korupčník, který požaduje po veřejném funkcionáři nějakou protislužbu či výhodu, chce být v tomto jejich „obchodě“ proti úplatku krytý.
A jelikož se jedná o nezákonné jednání, nemůže mít tento obchod ošetřen sepsaným smluvněprávním ujednáním, o které by se v případě komplikací mohly protistrany před soudem opírat. Proto může mít korupčník zájem si pořídit důkazní materiál-záznam a v případě, že nebude jejich dohoda plněna, tak jak se domluvili, může zkorumpovanému politikovi vyhrožovat jejím zveřejněním.
Pokud jde o samotnou Tůmovou, očekával bych jasné a okamžité vysvětlení ze strany paní místostarostky. Veřejný funkcionář přijímá svůj mandát s tím, že bude vykonávat svědomitě veřejnou funkci a za svá rozhodnutí nést i odpovědnost. Musí proto být připraven i zveřejnit část svého soukromí, pakliže je osobně napadán a obviňován. Znaky korupčního jednání provází správu země na celém světě, otázkou je spíše, v jaké míře a v jak sofistikované či civilizované formě.

Publikováno: Brněnský deník; Vyškovský deník; Břeclavský deník; Blanenský deník; Hodonínský deník; Znojemský deník; Znojemský deník

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Sorry, the comment form is closed at this time.