Právní poradna Oživení vydala newsletter

Podzimní newsletter právní porady přináší aktuální témata: volební judikáty vztahující se ke komunálním volbám, anketu týkající se praktických zkušeností samospráv s fungováním zákona o svobodném přístupu k informacím, informace o dobré praxi obcí ve vymáhání nároku na náhradu škody a v neposlední řadě i podanou žalobu zastupitele dle tiskového zákona. Aktuální číslo naleznete na stránkách Oživení.

Facebook
Twitter
2 Komentáře
 • Ivana Kubíčková
  Vytvořeno: 12:02h, 04 září Odpovědět

  Dobrý den,

  prosím o Váš názor.

  Obec Zdiby založila v roce 2004 společnost Obec Zdiby – reality s.r.o.(dále jen OZ-r), Obec je nyní jediný společník. Předmět podnikání – zprostředkování obchodu a realitní činnost.
  Poté Obec půjčila této společnosti cca 3mil. Kč za účelem vybudování komunikací.
  Vždy v otázkách s.r.o. bylo vše řešeno na veřejných jednáních zastupitelstva.
  Vzhledem k tomu, že OZ-r nyní není schopná půjčku splácet, rozhodla se vládnoucí koalice OZ-r zrušit. Ale tuto skutečnost chtějí zřejmě před veřejností utajit.
  Nyní je situace v Obci taková, že starostka vyhlásí veřejné zasedání zastupitelstva na určitý termín od 19.30 hod, kde se ale neprojednávají body týkající se OZ-r, poté svolá zastupitele neveřejně, aby se dostavili 1 hod před veřejným zasedáním tj. v 18.30 hod a řeší zde otázky OZ-r a přijímají usnesení.
  Zápisy z těchto jednání jsou nazvána Zastupitelstvo obce Zdiby v působnosti Valné hromady společnosti Obec Zdiby-reality s.r.o.. V zápise je konstatováno, že zasedání bylo svoláno předepsaným způsobem a pozvánka že byla vyvěšena na úřední desce, což není pravda, protože pozvánka byla na úřední desce vyvěšena na veřejné zasedání od 19.30 (tj. o 1 hod.později) s jiným programem.
  Je možné, aby byla tato usnesení a vůbec tento postup platný?

  Děkuji

  Ivana Kubíčková

  • petra
   Vytvořeno: 10:59h, 09 září Odpovědět

   Dobrý den,
   usnesení zastupitelstva lze platně přijímat jen na veřejném zasedání zastupitelstva, jehož konání bylo v souladu se zákonem předem oznámeno. Zastupitelé se mohou scházet i mimo tato zasedání, avšak nelze na nich přijímat usnesení. V případě, že máte k dispozici materiály (zejména zápisy ze zasedání zastupitelstva, pozvánky na zasedání zastupitelstva, například nafocené na digitální fotoaparát), ráda se na tuto věc podívám podrobněji. Můj email: [email protected].
   Petra Bielinová

Přidejte komentář