Oživení stojí u zrodu spolku Otevřená města a jejich prvního projektu – softwaru na zveřejňování smluv.

Platformu pro zveřejňování veřejných výdajů přichystal Jiří Skuhrovec z Centra aplikované ekonomie ve spolupráci s občanským sdružením Oživení. „Nabízíme přesně ten standard, který obce chtějí. Vedle transparentnosti by ho rády používaly i pro své potřeby, aby měly přehled o hospodaření,“ říká Lenka Franková z Oživení.

Zatímco příprava zákona o registru smluv se zasekla ve sněmovně, některá města začala pracovat na vlastním společném registru. Chtějí tak poslancům ukázat, že o zveřejňování obecních výdajů stojí a dokážou to udělat levně a rychle. Do budoucna má ze spolku obcí vzniknout platforma, kde se budou řešit i další IT projekty. „Protože když už někde mají dobré řešení, proč by měli v jiné obci znovu vynalézat kolo?“ prohlašuje Jakub Michálek, člen Pirátů a zastupitel pražského magistrátu, který stál u vzniku nápadu.

Spolek, který se bude jmenovat „Otevřená města“, už má hotové stanovy a zakládající členové se teď chystají schválit záměr na svých zastupitelstvech. Jde o městské části Praha 7 a 6, město Ústí nad ­Labem, brněnský magistrát a část Brno-střed. Prvním společným projektem bude právě nákup softwaru na zveřejňování smluv – ­zaplatí se z členských poplatků, jejichž výši určí velikost obce.

Celý článek čtěte v Hospodářských novinách.

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář