NEZHASÍNAT! Spouštíme počítadlo výdajů státu na restart ekonomiky po koronavirové krizi

Rekonstrukce státu spouští jako součást projektu NEZHASÍNAT! počítadlo peněz, které stát reálně vydává na zmírnění dopadů koronavirové krize. Každý týden budeme údaje počítadla aktualizovat podle dostupných údajů o jednotlivých podpůrných programech. Výdaje vlády jsou navíc rozděleny podle toho, jaká část z peněžní podpory probíhá bez problémů, jaká s menšími nedostatky a kde už jsou nedostatky závažné a hrozí plýtvání s veřejnými penězi.

undefined
Rekonstrukce státu spouští počítadlo vládních výdajů na pomoc ekonomice zasažené koronavirem. Foto: Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu spustila v dubnu projekt NEZHASÍNAT!, v němž předkládá politikům konkrétní doporučení, jak se popasovat s krizí v mezích zákonů a transparentně rozjet ekonomiku zasaženou koronavirem. Nyní navíc spouštíme počítadlo finanční pomoci ze všech vládních podpůrných programů. Přinášíme tak přehled, kolik peněz jde celkově od státu soukromým subjektům. Posviťte si s námi na to, kolik vláda vyplácí peněz na www.nezhasinat.cz.

„Přinášíme co nejúplnější monitoring všech vládních podpůrných programů soukromému sektoru, který budeme minimálně vždy jednou týdně aktualizovat. Je stěžejní, aby vláda rozdělovala peníze podle jasných pravidel, dávala žadatelům včasné informace, neházela jim naopak klacky pod nohy v podobě přehnaných formálních požadavků. Hlídáme také, jestli stát poskytuje pomoc rychle, efektivně a těm nejvíce potřebným,” přibližuje Michal Bláha, garant Rekonstrukce státu z Hlídače státu, který se podílel na přípravách datových podkladů pro počítadlo. Na projektu se podílí členské organizace Rekonstrukce státu, zejména Frank Bold a Hlídač státu. 

Na monitoring vládních programů navážou doporučení k jejich zlepšení

Přinášíme také první pohled na to, kolik peněz vydává stát transparentně a efektivně, a kolik rozdává bez jasných pravidel, neefektivně či ne zcela účelně. „Už nyní vidíme, že některé programy mají výrazné nedostatky. Budeme proto počítadlo dlouhodobě udržovat, pravidelně updatovat data a zpřesňovat informace. S dalšími informacemi o programech samozřejmě může docházet ke změnám a i dnes bezchybně působící programy se můžou ukázat jako v něčem problematické,” říká vedoucí týmu Rekonstrukce státu Josef Karlický

Všechna dosavadní zjištění o chybách programů zohledníme v doporučeních k realizaci dalších finančních podpor, které zveřejníme už v průběhu tohoto týdne. Bude to další díl sady doporučení projektu NEZHASÍNAT! Chceme tak přispět k co největší efektivitě a transparentnosti státní pomoci. Všechna doporučení formulovaná experty zasíláme pravidelně členům vlády i předsedům opozičních parlamentních stran. Najdete je zde.

 Nechceme restart, při němž stát utopí miliardy bez výsledku

Rekonstrukce státu chce i formou počítadla přispět k tomu, aby rozdělování veřejných peněz na odškodnění poškozených pandemií a restart ekonomiky probíhalo efektivně, bylo účelné a naplňovalo základní prvky transparentnosti a rovnosti příležitostí.

„Na záchranu ekonomiky jdou už nyní stamiliony z veřejných rozpočtů. Veškeré rozdělování veřejných peněz poškozeným však musí nehledě na potřebu rychlých kroků probíhat za co nejvíce férových, srozumitelných a jednoduchých podmínek, tak aby měli všichni poškození z cílové skupiny podpory srovnatelné možnosti podporu získat. Informace o příjemcích významných částek by měly být veřejnosti k dispozici alespoň zpětně,” uzavírá vedoucí týmu Rekonstrukce státu Josef Karlický.

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář