Ze světa korupce. Co je a není v USA úplatek?

Ze světa korupce

Snadnější korupce? Nejvyšší soud USA nedávno rozhodl, že úředníci mohou legálně přijímat peníze nebo dary za svá rozhodnutí, pokud platba nebyla předem dohodnutá. Tento verdikt vyvolal rozruch. Potenciálně umožňuje firmám odměňovat politiky za rozhodnutí, která jsou pro ně prospěšná, aniž by se to považovalo za korupci. Kongres však nyní zvažuje nové návrhy zákonů, které by tuto právní mezeru uzavřely a zakázaly jakékoli odměny spojené s výkonem veřejné funkce.  

 

O co šlo? V červnu tohoto roku rozhodl Nejvyšší soud USA v případu, který se týkal bývalého starosty města v Indianě. Starosta pomohl získat městskou zakázku jedné firmě, která mu pak zaplatila 13 000 dolarů (cca 300 000 Kč) za „konzultační služby“. Podle federálního zákona je takové jednání trestné, pokud se prokáže, že úředník přijal peníze s cílem ovlivnit své rozhodování. Hlavní otázkou tohoto případu bylo, zda je korupce i to, když úředník přijme peníze nebo dary až poté, co rozhodnutí udělal. A soud rozhodl, že současný zákon takové odměny nezakazuje, pokud nejsou předem dohodnuté. 


Toto rozhodnutí znamená, že je nyní snadnější odměňovat místní a státní politiky za rozhodnutí, která jsou výhodná pro určité firmy nebo osoby, aniž by to bylo přímo považováno za akt korupce.


Nejvyšší soud v poslední době opakovaně rozhodoval proti přísným pravidlům, která by chránila před korupcí. Nyní se oči upírají ke Kongresu, který může rozhodnutí soudu zvrátit a pravidla vyjasnit.
 

 

Ze světa korupce. Kongres USAzdroj: www.patentdocs.typepad.com

zdroj: www.patentdocs.typepad.com

Nedávno Kongres představil několik návrhů zákonů. Ty by mezeru v zákoně řešily a zakázaly jakékoli „gratuity“, tedy platby nebo dary, které by úředníci dostávali za své rozhodování. Tyto návrhy mají šanci na úspěch, protože boj proti korupci má podporu napříč politickými stranami. Lidé obecně chtějí, aby byli úředníci poctiví, a posílení protikorupčních zákonů může být populární krok, který by nezvýhodňoval žádnou politickou stranu. 

 

Ačkoliv je těžké prosadit nové zákony, skutečnost, že se někteří zákonodárci snaží reagovat na rozhodnutí soudu, je nadějná. Protikorupční opatření mají šanci. Je důležité, aby občané i organizace jako naše využili této příležitosti a tlačili na změny, které povedou k transparentnějšímu a spravedlivějšímu fungování státní správy.

 

Co na to Marek Zelenka, externí právník Oživení?

 

„Rozsudek předpokládá, že korupce se děje nějakou oficiální cestou. Smluvní strany se předem dohodnou na tom, kolik kdo obdrží peněz. Tak to samozřejmě nechodí. V reálném světě jde vždy pouze o slovní domluvu nebo pouhé náznaky toho, jak se úplatek stane. Prokázat korupci dle rozsudku Nejvyššího soudu v podstatě nepůjde.


A může to být samozřejmě i obousměrné. Nejvyšší soud v podstatě motivoval politiky a úředníky k tomu, aby si mezi svými favority mohli vybírat, ke komu se přikloní. To závisí na tom, kdo nabídne nejvíc za budoucí platbu. Kongres by toto rozhodnutí měl brzo zalepit zákonem.“


Zpráva byla převzata z
The Global Anticorruption Blogu a překlad probíhal s pomocí AI.

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář