Američtí prokurátoři rezignují, než aby uposlechli příkaz ke stažení obvinění z korupce.

ze světa korupce

Útoky Trumpovy administrativy na právní řád a americký demokratický systém sleduje celý svět s obavami. Je povzbuzující vidět, že existují snahy tomu vzdorovat. Jak politicky jmenovaní, tak kariérní prokurátoři odmítají hrát roli vykonavatelů a spolupachatelů.

Dne 10. února řídící náměstek ministra spravedlnosti Emile Bove nařídil federální prokurátorce Danielle Sassoonové, aby zastavila obvinění z úplatkářství proti starostovi New Yorku Ericu Adamsovi. Sassoonová, jmenovaná Trumpem, na protest rezignovala. Bove poté obcházel seznam kariérních prokurátorů a hledal někoho, kdo by jeho příkaz splnil. Podle posledních zpráv sedm dalších prokurátorů následovalo Sassoonovou a rezignovalo také.

Spor o povinnost prokurátora – poslušnost nebo ctění zákona?

Podle právního analytika Adama Liptaka existuje v konzervativním právním myšlení spor o to, jak by se měli prokurátoři v Trumpově ministerstvu spravedlnosti rozhodovat. Mají se striktně řídit pokyny nadřízených, nebo jednat podle vlastního přesvědčení o tom, co je v souladu se zákonem?

Jeden přístup zdůrazňuje nezávislost a umožňuje prokurátorům rozhodovat se samostatně, aby chránili spravedlnost. Druhý naopak podporuje striktní hierarchii, kdy mají prokurátoři plnit příkazy shora bez ohledu na vlastní pochybnosti – což může vést k politickému zneužití moci nebo dokonce k neetickému jednání.

Danielle Sassoon
Danielle Sassoon, rezignující prokurátorka, zdroj: Politico

V dopise o rezignaci Sassoonová citovala legendárního amerického ministra spravedlnosti Roberta H. Jacksona, který kdysi prohlásil:

„Prokurátor v nejlepším případě je jednou z nejprospěšnějších sil naší společnosti; pokud však jedná ze zlomyslnosti nebo jiných podlých motivů, může být jednou z nejhorších.“

Sassoonová uvedla, že se sice cítí vázána poslušností vůči svým nadřízeným, ale její odpovědnost vůči zákonu ji brání v tom, aby vykonala politicky motivovaný rozkaz. Tento rozkaz se podle ní nezakládá na dobré víře, ale na politické dohodě, podle níž by Adams za stažení obvinění podpořil Trumpovu politiku deportací.

Tlak na ministerstvo spravedlnosti

Odpoledne téhož dne se nakonec Boveovi podařilo najít prokurátora, který byl ochoten podepsat návrh na stažení obvinění. Tento prokurátor, dlouholetý člen ministerstva spravedlnosti, tak učinil s odůvodněním, že chce zabránit hromadnému propouštění svých kolegů z jednotky pro boj proti korupci.

Emile Bove, Donald Trump
Emile Bove a Donald Trump, zdroj: Politico

To však není konec příběhu. Podle federálního zákona může soudce odmítnout takovou žádost, pokud ji považuje za neodůvodněnou. Rozhodnutí o tom, zda Trumpova administrativa skutečně podkope právní řád a boj proti korupci, tak nyní leží na bedrech soudce.

Rezignační dopis Hagana Scottena, asistentního prokurátora USA

„Pane Bove, obdržel jsem informaci, že jsem odmítl vaši žádost o stažení obvinění proti Ericu Adamsovi bez předsudků a s možností jeho obnovení. To není zcela přesné. U.S. Attorney Danielle Sassoonová mě nikdy nepožádala, abych takový návrh podal, a proto jsem nikdy neměl příležitost jej odmítnout. Plně se však ztotožňuji s jejím rozhodnutím tak neučinit.

Žádný právní systém nemůže dovolit vládě používat odvolání obvinění jako nástroj k ovlivňování politických postojů volených činitelů. Pokud v blízkosti prezidenta není nikdo, kdo by mu to byl ochoten říci, věřím, že si nakonec někoho najdete. Ale nikdy jsem to neměl být já.

Považujte tento dopis za mou rezignaci. Bylo mi ctí sloužit jako prokurátor v Southern District of New York.“

Eric Adams
Eric Adams, starosta New Yorku, zdroj: KCEN-TV

Zdroj: The Global Anticorruption Blog

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář