V posledních dvou letech prudce vzrostl vývoz zboží z EU do zemí jako Turecko, Spojené arabské emiráty nebo Kazachstán. Právě tyto státy pak často slouží jako „přestupní stanice“ pro zboží, které dále míří do Ruska – a obchází tak sankce.
Podobný trend vidíme i v Česku. Vývoz z ČR do Kyrgyzstánu vzrostl až desetkrát. Nárůst zaznamenáváme i u Kazachstánu, Arménie, Gruzie nebo Turecka. Často se jedná o společnosti, které před válkou vyvážely přímo do Ruska – nyní vyvážejí do těchto zemí.

Evropská unie na podezření z obcházení reagovala zařazením porušování sankcí mezi tzv. unijní trestné činy. V květnu 2024 vstoupila v platnost nová směrnice (2024/1226), která zpřísňuje tresty. Fyzickým osobám může hrozit až 5 let vězení, firmám až 5 % z ročního obratu jako pokuta.
Česko má směrnici implementovat do května 2025. Podle dostupných informací však hrozí, že to nestihne. A stejně jako v případě Směrnice o ochraně oznamovatelů může zpoždění vést k pokutám.
Mezitím Finanční analytický úřad (FAÚ) a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) řeší desítky podezření na porušení sankčních opatření.

Zkušenosti ze Spojeného království nebo USA ukazují, že efektivní vymáhání vyžaduje jasné rozdělení pravomocí a důslednou koordinaci. Evropská unie naopak zůstává značně decentralizovaná. Pokud nebude mít jednotný přístup k vymáhání sankcí, hrozí, že se tato opatření stanou jen formalitou, která nemá reálný vliv.
Podrobný report naleznete zde.
Zatím tu nejsou žádné komentáře.