Žalovat smlouvu na Blanku? Lidé nemohou, magistrát nechce

Stavba tunelu Blanka se neúměrně prodražuje. Nevýhodné smlouvy s firmami, které uzavře město či obec, nemůže občan nijak napadnout.

Zatímco se současné a bývalé vedení pražské radnice hádá, kdo může za to, že se stavba tunelu Blanka neúměrně prodražuje, začíná být jasné, že přestřelkami to také skončí. Nevýhodné smlouvy s firmami, které uzavře obec či město, totiž nemůže občan nijak napadnout. Nepomůže v tom ani balík protikorupčních opatření, která připravuje Nečasův kabinet.

Příklad Blanky je jenom jeden ze stovek dalších, které ukazují, že v Česku obce s penězi daňových poplatníků nehospodaří vždy ekonomicky. V protikorupční strategii, kterou hodlá přijmout vláda, se původně měla odehrát velká změna, která by dala veřejnosti šanci žalovat nevýhodné smlouvy samospráv. Ministerstva vnitra a spravedlnosti ale potvrdila, že návrh byl vyškrtnut.

„Navrhovali jsme to, ale na ministerstvech nakonec převážil názor, že by soudy mohly být takovými žalobami zahlcené. My si to nemyslíme. Občan by totiž musel zaplatit správní poplatky za žalobu, a především navíc vypočítat škodu a určit viníka, aby byla žaloba legitimní,“ řekl Štěpán Rattay, šéf občanského sdružení Oživení, které na protikorupčních zákonech spolupracovalo.

Dokončení viz Týden.cz

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář