Losování musejí skončit. Přicházíme kvůli nim o peníze.

Martin Kameník z protikorupčního sdružení Oživení, které nedávno představilo velkou studii o neprůhlednosti českých veřejných zakázek, má na losovačky jasný názor. „Je to výběr vítěze na základě rádoby náhody,“ říká.

* HN: Neměly by úřady s losováním přestat? Zvlášť když se už poslanci i ministři shodli, že losovačky chtějí zarazit?

Určitě měly, samozřejmě. Když to vezmu v číslech, za minulý rok bylo losovaček jen pět procent ze všech zakázek. Z toho by se mohlo zdát, že to není takový problém. Ale losování je nástroj, který se zneužívá. Jsou nejviditelnější ukázkou iracionality při zadávání veřejných zakázek.

* HN: Zastánci losování ale tvrdí, že jim šetří čas. Kdyby měli posoudit desítky nabídek, bylo by s tím prý hrozně papírování.

Je pravda, že se jim někdy – zvlášť u stavebních zakázek za desítky milionů – může sejít třeba 30 nabídek a oni by je všechny museli projít a vyhodnotit. Což skutečně může být hodně administrativně náročné. Takhle se jim sejde 30 uchazečů, podobně kvalifikovaných, budou hodnotit jen pět vylosovaných a budou s tím mít méně práce. Ale záleží na tom, aby se nestávalo, že se přihlásí sedm uchazečů – a já si vyberu pět, jako se to stalo třeba při výběrovém řízení na plavecký stadion v Šutce. Pak nedává losování žádný smysl. Jestli hodnotím pět nabídek, nebo sedm, je už přece skoro jedno.

* HN: Úřady mohou vylosovat nejméně pět firem a těm pak dát šanci soutěžit. Vaše analýza nedávno ukázala, že 60 procent úřadů jde právě touhle cestou – do tendru pustí právě jen pět firem, i když můžou i víc. Proč to dělají?

Jedou podle zákona a nechtějí si komplikovat život tím, že by šly nad pět uchazečů. Pro ně je prioritou plnit zákon a nastavují výběrové řízení, aby ho splnily. Ale už ne tak, aby bylo nejvýhodnější. Aby se jim sešlo dost nabídek a mohly by skutečně vybírat, případně srazit cenu. Nebo třeba dostaly za své peníze větší kvalitu.

* HN: Mají podle vás losovačky u nás úplně skončit, jak navrhuje nový zákon? Nebo je může nahradit něco průhlednějšího?

Samozřejmě, v zákoně už nemají co dělat. Jsou jiné způsoby, jak zúžit počet uchazečů v tendru. Třeba u stavebních firem: kdo má víc zkušeností, víc referencí, ten bude v žebříčku výš. A ti nezkušení budou na konci. Ano, je to pracnější, ale dá se to.

Zdroj: Hospodářské noviny
Datum vydání: 2.8.2011
Rubrika / pořad: Téma
Strana / zpráva 03
Autor: Vojtěch Blažek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář