Všechno na web, plánuje primátor

Čistírna odpadních vod vyjde na víc než šest miliard korun. Až ji dělníci za několik let postaví, měl by každý Pražan mít možnost na webu města si ověřit, kolik stavební firma utratila za beton a jestli počítačové technologie náhodou nebyly podezřele drahé.

Kontrolu nad městským utrácením získá díky takzvanému rozklikávacímu rozpočtu. Přelomové novince, která se zřejmě už letos v listopadu objeví na webových stránkách hlavního města. Výdaje a příjmy za rok 2012, každá položka jasně označená a vyčíslená, slibuje primátor Bohuslav Svoboda. Rozklikávací rozpočet, který se při kontrole veřejných financí osvědčil například na britských ostrovech, by metropole v praxi využila jako vůbec první české město.

„Vysoutěžené projekty platí Pražané ze svých peněz. V této oblasti tedy není nic, co by nemělo být veřejné a nemělo podléhat jejich kontrole,“ vysvětluje primátor Svoboda.

Nejde o jediné významné protikorupční opatření, které pro příští měsíce Bohuslav Svoboda se svými spolupracovníky přichystal. Hospodářským novinám se podařilo získat podrobnosti ke konkrétním krokům, kterými se primátor pokusí naplnit sliby, že očistí Prahu od pověsti města stiženého všudypřítomnou korupcí a předraženými zakázkami. Většina novinek by měla fungovat nejpozději během příštího roku.

Dokončení viz Hospodářské noviny.cz

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář