Vláda chce zatrhnout zneužívání radničních novin, mění tiskový zákon

Významnou změnu tiskového zákona, která by pomohla opozičním politikům na místní úrovni, chystá vláda.

Ministerstvo kultury navrhuje úpravu, podle níž by už noviny územní samosprávy nesměly být „hlásnou troubou“ starosty a radnice, ale musely dávat prostor všem zastupitelům, i těm opozičním.

Navrhovaná změna, kterou do vlády přinese ministr kultury Jiří Besser, vychází z vládou schválené protikorupční strategie. Jedním z jejích bodů je zabránit zneužívání radničních periodik v politickém boji proti opozici.

„Vyskytují se časté případy, kdy tato periodika obsahují i prosazují pouze názory rady obce, respektive politických sil v ní zasedajících a tvrdě zamezují přístupu jiných stanovisek než vládnoucích zastupitelů. Veřejnost zpravidla není informována o tom, že na jednáních volených i poradních orgánů zaznívají také názory jiných členů či návrhy jiných řešení,“ napsalo ministerstvo kultury do důvodové zprávy k chystaně změně tiskového zákona.

Že se jedná o celkem velký problém, prokázal i velký průzkum radničních periodik v rámci projektu Radniční listy bez cenzury, na kterém pro občanské sdružení Oživení před pěti lety pracoval Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy, jenž radí i vicepremiérce Karolíně Peake z Věcí veřejných.

Dokončení viz iDnes.cz/A>

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář