Průhlednější hospodaření obcí na dohled?

Obce čekají revoluční změny. Novela zákona, kterou dokončuje ministerstvo vnitra, zařídí, že na hospodaření s majetkem bude mnohem víc vidět. Vůbec poprvé se do boje proti nevýhodným nebo podezřelým pronájmům a prodejům budou moc pustit i sami občané.

Obec Vysoká na Bruntálsku. Její obyvatel Oldřich Michálek zjistil, že radnice pronajala bývalou celnici za nápadně nízkou cenu. Každý měsíc obec přichází zhruba o 60 tisíc korun na nájemném. A k dnešnímu dni ta škoda činí milion 600 tisíc korun.

Oldřich Michálek se obrátil na radnici, aby nevýhodnou smlouvu vypověděla a uzavřela novou. To samé udělal se svou právničku, to samé udělalo občanské sdružení, které kontaktoval, oslovil i ministerstvo vnitra. Zatím bez výsledku. Neprůhledným prodejům a pronájmům obecního majetku by teď měla zabránit novela zákona o obcích. Záměr prodat nemovitost bude muset na úřední desce a na internetu viset ne 15, ale 30 dní před rozhodnutím zastupitelstva. Změn ale bude víc. A hlavně pro občany, pokud to neudělá sama obec, budou moct u soudu požadovat, aby vymáhala způsobenou škodu nebo se domáhat zrušení nevýhodné smlouvy. To by teď ocenil třeba právě zmiňovaný Oldřich Michálek.

Záznam reportáže  v pořadu Události dostupný na Česká televize.cz

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář