Noviny radnic už nemají být hlásnou troubou starosty. Vláda chce změnu

Nejen starosta, ale i opozice v zastupitelstvu by měla mít zajištěný prostor v novinách, které vydává radnice. Vláda kvůli tomu navrhuje změnit tiskový zákon. Radniční noviny by podle ní neměly být „hlásnou troubou“ starosty a jeho spojenců. „Dochází k posílení práv opozice,“ řekla ministryně kultury Alena Hanáková z TOP 09.

Noviny, které vydává radnice, by podle návrhu, který připravilo ministerstvo kultury, měly dávat stranám prostor „s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém životě“. Pokud by vydavatel radničních novin tři měsíce odmítal sdělení opozičního zastupitele uveřejnit, mohl by politik požadovat zveřejnění takzvané doplňující informace. Tu už by vydavatel musel zveřejnit povinně a šlo by v tomto případě o právo vymahatelné i u soudu.

Nejde přitom o virtuální, ale skutečný problém. To prokázal i velký průzkum radničních periodik v rámci projektu Radniční listy bez cenzury, na kterém pro občanské sdružení Oživení před pěti lety pracoval Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy, který teď radí i vicepremiérce Karolíně Peake z Věcí veřejných. Z analýzy několika čísel stovky různých listů ze všech částí České republiky vyplynulo, že názory nesouhlasící se starostou a radnicí se objevily jen zhruba ve čtvrtině zkoumaných čísel. A místo polemiky analýza zjistila nadprůměrný počet fotografií starosty či primátora.

Celý článek viz  iDnes.cz

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář