Noviny radnic už nemají být hlásnou troubou starosty. Vláda chce změnu

Nejen starosta, ale i opozice v zastupitelstvu by měla mít zajištěný prostor v novinách, které vydává radnice. Vláda kvůli tomu navrhuje změnit tiskový zákon.

Radniční noviny by podle ní neměly být „hlásnou troubou“ starosty a jeho spojenců. „Dochází k posílení práv opozice,“ řekla ministryně kultury Alena Hanáková z TOP 09. Noviny, které vydává radnice, by podle návrhu, který připravilo ministerstvo kultury, měly dávat stranám prostor „s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém životě“.

Pokud by vydavatel radničních novin tři měsíce odmítal sdělení opozičního zastupitele uveřejnit, mohl by politik požadovat zveřejnění takzvané doplňující informace. Tu už by vydavatel musel zveřejnit povinně a šlo by v tomto případě o právo vymahatelné i u soudu.

„Přijetí této věci jsme si uložili protikorupční strategií,“ řekl po jednání vlády premiér a předseda ODS Petr Nečas. Jedním z bodů strategie je zabránit zneužívání radničních periodik v politickém boji proti opozici. (více o protikorupční strategii najdete zde)

Nejde přitom o virtuální, ale skutečný problém. To prokázal i velký průzkum radničních periodik v rámci projektu Radniční listy bez cenzury.

Celý článek viz iDnes.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář