Vládní boj s korupcí ušetří státu podle premiéra desítky miliard

Schválená protikorupční opatření šetří státu podle premiéra Petra Nečase (ODS) desítky miliard korun. Premiér zdůraznil, že stát, kraje a obce zadávají veřejné zakázky za 450 miliard korun ročně.

„Kdyby to byla dvě, tři procenta z veřejných zakázek, což je velmi konzervativní odhad, tak to je již částka přes 10 miliard korun,“ uvedl premiér. Jen díky nedávno schválenému zákonu o veřejných zakázkách je možné ušetřit podle premiéra až 15 miliard za rok. Stát uspoří také zrušením povinnosti ministerstva obrany využívat při nákupech prostředníky.Zrušením sporné zakázky na likvidaci ekologických škod, kde podle Nečase hrozila buď korupce, nebo přinejmenším kartelová dohoda, stát ušetřil až 30 miliard a zrušení dostavby střešovické Ústřední vojenské nemocnice přineslo úsporu až šesti miliard.

To, že se Nečasova vláda věnuje boji proti korupci oproti těm minulým o hodně intenzivněji, přiznal v České televizi i Martin Kameník z nevládní organizace Oživení. Hlavním problémem nicméně podle něj zůstává to, že Česká republika stále není standardní demokratickou společností. „Ten stát se nechová standardně jako je tomu hlavně v západních zemích a máme tady velmi závažný problém hlavně s politickou korupcí. V naší společnosti doopravdy dochází ke kartelizaci veřejného sektoru politickými stranami a tento neduh tady neustále zůstává, přetrvává a způsobuje ty nejzávažnější systémové problémy,“ zdůraznil Kameník.

Celý článek viz Český rozhlas.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář