Sněmovna podpořila možnost opozice publikovat v radničním tisku

Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní novelu tiskového zákona, která rozšiřuje možnosti opozičních zastupitelů publikovat v radničních novinách. Všichni členové zastupitelstva budou muset dostat přiměřený prostor pro publikování svých názorů.

Navrhovaná úprava má posílit práva opozice a také informovanost občanů o činnosti jejich volených zastupitelů. Radniční listy jsou dosud podle některých průzkumů zneužívány k jednostrannému informování ve prospěch vedení radnic. Nepohodlné příspěvky zastupitelů a čtenářů bývají redakcí těchto tiskovin odmítány, resp. nejsou vůbec publikovány, uvádí vláda. Podle průzkumu občanského sdružení Oživení z roku 2007 se v 72 procentech radničních listů objevovaly články místních politiků, které byly v souladu s postoji radnice. Pouze deset procent periodik nabízelo alternativní politické články. Jen čtvrtina periodik poskytovala prostor pro dopisy občanů k politickým tématům, avšak většinou pro kladná vyjádření k radnici.

Dokončení viz Česká média.cz

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
2 Komentáře
 • Hudlik petr
  Vytvořeno: 23:10h, 29 května Odpovědět

  Dbry den v brne ve starem liskovci nechcou otisknout opozicnimu zastupiteli petru hudlikovi zadny clanek kam se obratit se stiznosti Petr hudlik zastupitel mc stary liskovec

  • petra
   Vytvořeno: 09:48h, 02 června Odpovědět

   Dobrý den,
   od listopadu 2013 začala platit novela tiskového zákona, která upravuje možnost zastupitele domáhat se nejprve u vydavatele radničního periodika otištění tzv. „doplňující informace“ a pokud ani pak není ve lhůtách příspěvek otištěn, možnost obrátit se na soud. V konkrétní kauze Vám mohu pomoci také individuálně. Rovněž v nejbližší době zveřejní Oživení na svých stránkách i základní informace k tomuto tématu, kde bude podrobněji vysvětleno, jak postupovat.
   Petra Bielinová, 605 54 34 19, [email protected].

Přidejte komentář