Opozice získá právo publikovat v obecním tisku asi až příští rok

Opoziční zastupitelé možná získají ze zákona právo publikovat v obecních novinách až od příštího roku, ne od září, jak navrhla vláda. Čtyřměsíční odklad doporučil minulý týden sněmovní kulturní výbor.

Novela tiskového zákona má stanovit, že všichni členové zastupitelstva budou muset dostat přiměřený prostor pro publikování svých názorů v radničním periodiku. Pokud opozice prostor přesto nedostane, bude mít vydavatel povinnost zajistit institut „doplňující informace“. Členové zastupitelstva tak budou mít právo na dodatečné uveřejnění požadovaného sdělení. O tom, který termín nakonec bude platit, rozhodne dolní komora koncem dubna.

Opatření je reakcí na zneužívání obecních novin k jednostrannému informování ve prospěch vedení radnic. Kritické příspěvky zastupitelů a čtenářů bývají redakcemi těchto tiskovin odmítány.Občanské sdružení Oživení v průzkumu z roku 2007 zjistilo, že se v 72 procentech radničních listů objevovaly články místních politiků, které byly v souladu s postoji radnice. Pouze deset procent periodik nabízelo alternativní politické články. Jen čtvrtina periodik poskytovala prostor pro dopisy občanů k politickým tématům, avšak většinou pouze pro kladná vyjádření k radnici.

Celý článek viz Lidovky.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář