Speciální protikorupční linka končí, nebyla efektivní

Praha – Po víc než čtyřech letech provozu končí protikorupční linka na čísle 199. Ministerstvo vnitra zrušilo už vypsaný tendr na jejího provozovatele s odkazem na úspory v rezortu a na to, že linka nefungovala dost efektivně. V rámci projektu vznikla také internetová poradna. Ta by ale měla zatím fungovat dál.

Lidé měli na linku volat své poznatky o možné korupci a současně zde získat právní radu a pomoc. Takovými slovy alespoň v září roku 2007 linku představil tehdejší ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Po čtyřech letech se ale ukázalo, že většina volajících se s posláním linky úplně míjela. „70 procent všech hovorů, které se uskutečnily, vůbec nebylo relevantních. Volali tam notoričtí stěžovatelé, které jsme odkazovali na jiné poradenství,“ řekl ČT mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Linka za dobu svého fungování odbavila více než 1 500 podnětů, výsledkem bylo 12 trestních oznámení. Naštvaná konkurence volala tipy hlavně na veřejné zakázky vypsané na míru, lidé si zase stěžovali především na komunální politiky. „Všímají si například toho, že starosta si nechá udělat silnici za dotace Evropské unie ke svému vlastnímu rybníku,“ uvedla Petra Bielinová ze sdružení Oživení, které v posledním roce linku provozovalo.

Dokončení viz ČT24.cz

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář