Pětina politiků porušila zákon o střetu zájmů, trestům ale unikají

Většina trestních oznámení na politiky, kteří v čestném prohlášení neuvedli všechny informace, zatím nevedla k žádným trestům. Občanské sdružení Oživení zkontrolovalo zhruba pět set čestných prohlášení poslanců, senátorů a radních, ve čtvrtině z nich našlo nedostatky. Politici například do prohlášení neuvedli, že kromě veřejné funkce působí i v soukromých firmách. Ze 122 oznámení o přestupku ale zatím vzešlo jen sedm známých trestů. O zpřísnění zákona o střetu zájmů se nyní diskutuje, mohl by být součástí nové protikorupční strategie vlády.

Podle právničky občanského sdružení Petry Bielinové byly i naprosto jasné případy odloženy s tím, že to není přestupek. Většinou šlo o to, že veřejní funkcionáři neuvedli svoje působení v dozorčích radách nebo v představenstvu společností.

S tvrzením, že chyby v čestných prohlášeních funkcionářů nejsou společensky nebezpečné, odložily úřady víc než čtvrtinu oznámení. Téměř polovinu z nich pak i po více než třech měsících pořád ještě vyšetřují. Hrozí tak, že dojde k jejich promlčení. Ze zákona totiž musí být projednány do jednoho roku. Většina veřejných funkcionářů přitom odevzdává prohlášení v nejzazším možném termínu, tedy ke konci června.

Dokončení viz ČT.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář