Bezzubý zákon o střetu zájmů – za přestupky jen minimální tresty

Zákon o střetu zájmů je téměř nefunkční. Alespoň taková je zkušenost sdružení Oživení. Svědčí o tom kontrola čestných prohlášení veřejných funkcionářů, kterou udělalo samo sdružení.

Ve 122 případech z pěti set kontrolovaných byly nedostatky a padla tak oznámení o přestupku. Jenže trestů padlo minimum – jen 21. A navíc, přestože úřady mohou například politiky pokutovat až 50tisícovou sankcí, nejvyšší pokuta nedosáhla ani její desetiny.

A jaké jsou reakce na oznámení o přestupcích u úředníků? Někdy nechali dotazy úplně bez komentáře, jindy jen vzkázali, že je věc ukončená, ale neřekli jak. Víc než třetina přestupků je už pravděpodobně promlčená. Bezmála ve třetině případů úředníci oznámení odložili s tím, že chyby v čestných prohlášeních funkcionářů nejsou společensky nebezpečné. Pouze u necelé pětiny oznámených přestupků nakonec padlo rozhodnutí – vinen.

Z těch známých trestů stačilo úředníkům dvakrát jako sankce samotné projednání případu, čtyřikrát pak úřady politiky potrestaly napomenutím. A pokuty? Většinou to byla tisícovka, nejvyšší pokuta – 4 tisíce korun – padla jednou.

Celý záznam viz Česká televize.cz

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář