Jak transparentně hospodaří kraje, hodnotí web sdružení Oživení

Kraje nepřijaly pravidla pro účast svých zástupců v dozorčích radách obchodních společností a pravidla pro jejich odměňování. Žádný z krajů také neumožňuje nahlédnout do přehledu docházky zastupitelů na zasedání. Vyplývá to z analýzy přístupu jednotlivých krajů k hospodaření, informování veřejnosti a protikorupčním opatřením, kterou před blížícími se volbami provedla organizace Oživení ve spolupráci s Fondem Otakara Motejla.

Jen dva kraje — Praha a Jihočeský kraj — zveřejnily na svých webech databázi smluv, které uzavírají. Velmi špatně si kraje vedou také v otázce zveřejňování seznamu faktur nebo informací o nemovitém majetku krajů, informovalo sdružení Oživení v tiskové zprávě. Hodnocení zveřejnilo na stránkách www.hodnocenikraju.cz.

Celkem analýza porovnala kraje v deseti oblastech, například přístupu k veřejným zakázkám, hospodaření s majetkem, rozpočtu, etice a střetu zájmů, mediální politice a územnímu plánování.

Pouze Praha a Jihomoravský kraj mají vytvořený a schválený etický kodex zastupitele. Naproti tomu etický kodex zaměstnanců chybí pouze ve Středočeském kraji. „Je zřejmé, že krajští zastupitelé nejsou příliš iniciativní v přijímání etických kodexů pro sebe samé, ale u etických kodexů pro zaměstnance kraje jim vůle nechybí,“ myslí si koordinátor projektu Vít Sochovský z Oživení.

Jihomoravský kraj a Praha ovšem podle Sochovského zaváhaly jinde. V době hodnocení neměly pravidla pro zadávání veřejných zakázek v souladu s dubnovou novelou zákona o veřejných zakázkách. „Lépe si v tomto ohledu nevedly ani Středočeský a Moravskoslezský kraj, kdy jeden pravidla neposkytl a druhý žádná nemá,“ uvedl Jiří Knitl, manažer Fondu Otakara Motejla, který se na hodnocení krajů podílel.

Analýzu nevládní organizace sestavily na základě informací uveřejněných na webových stránkách krajů a odpovědí zaslaných na žádosti o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Zatímco všechny ostatní kraje tyto údaje poskytly bezplatně a včas, Plzeňský kraj si za vyhledávání informací naúčtoval 8500 korun, uzavřel Sochovský.

Článek viz Deník veřejné správy.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář