Krajům mizí vlastní majetek, ukazuje analýza. Jen účetně, hájí se správy

V nelichotivém světle ukazuje některé kraje analýza někdejšího šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka a čísla ministerstva financí. Většina krajů v posledních dvou letech přišla o značnou část vlastního majetku a jejich zadlužení vzrostlo. Podle Michálka je u Středočeského kraje tak velké, že kraj už nedokáže pokrýt své závazky.

Podíl vlastního majetku, tedy hodnota nemovitostí, hotovosti a dalších aktiv po odečtení závazků, z roku na rok klesl u jedenácti z celkem čtrnácti krajů. Nejnižší byl na konci loňského roku u Středočeského, Olomouckého a Jihomoravského kraje.

„Čísla ukazují, že projídají svoji podstatu. Největší katastrofou je to u Středočeského kraje, který má o 2,153 miliardy korun více závazků než aktiv,“ upozornil Libor Michálek, který odešel z čela Státního fondu pro životní prostředí poté, kdy upozornil na údajnou korupci (více o případu, který nejspíš skončí odložením, čtěte zde).

„Z rozvahy není patrná splatnost závazků, ale pokud by kraj závazky ve výši 15 miliard musel splatit letos, hrozí mu bankrot, a tedy i prodej krajských nemocnic,“ míní o pozici kraje Michálek.

Dotčený kraj tuto interpretaci čísel odmítá. „Kraj má na kontě zhruba miliardu korun a žádná jeho insolvence nehrozí,“ informoval jeho mluvčí Milan Smutný.

Celý článek viz iDnes.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář