Brněnská radní Vaňková vymáhá za britskou firmu dluhy od cestujících

Radní Brna-středu Markéta Vaňková (ODS), která má placenou politickou funkci, figuruje ve vymahačské firmě. Má sídlo ve Velké Británii a Vaňková za ni vymáhá dluhy pro ostravský Dopravní podnik.

Z veřejných zdrojů není dohledatelné, kdo ve skutečnosti za firmou stojí. Společnost je off-shorová – zájemce ji mohl založit přes internet, akcie jsou vedeny na majitele, a jsou tedy anonymní. Podobné firmy odvádějí daně pouze ve formě paušálního poplatku, ať je zisk jakkoliv vysoký.

Ředitelem Brandson Enterprises je americký občan Irvin Boncamper. Podle zprávy amerického federálního ministerstva spravedlnosti byl v lednu 2011 zatčen na letišti v Miami kvůli podezření z praní špinavých peněz a pojistného podvodu a nejméně rok strávil ve vazbě.

Během této doby někdo vybral z účtu Brandson Enterprises milion liber, asi třicet milionů korun. Vaňková popírá, že by to byla ona, ačkoliv má Boncamperem podepsanou plnou moc k zastupování firmy. „V minulosti šlo o mého klienta,“ připustila pouze pracovní spojení se společností.

Odmítla také, že by v ní měla majetkový podíl. Vaňková je podepsaná na žalobách za dluhy v letech 2007 a 2008, kdy zároveň působila jako radní Brna-středu. Už tehdy zastupovala firmu při vymáhání pohledávek ostravského Dopravního podniku.

Podle odborníků na korupci aktivity radní Vaňkové připomínají mechanizmus nasazení bílého koně. „Ten odpoutává pozornost od skutečných osob, které mají z těchto činností prospěch. Obecně lze říci, že veřejný funkcionář, který je navíc uvolněn pro výkon funkce radního, by z principu vůbec neměl vstupovat do takových podnikatelských vztahů,“ uvedla Lenka Franková z občanského sdružení Oživení, které se zabývá mapováním korupce v politice a ekonomice.

Celý článek na iDnes.cz

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář