Obecní noviny jen pro někoho. Opozice opět utřela

Opoziční zastupitelé si budou muset ještě počkat na uzákonění práva publikovat v obecních novinách. Schvalování příslušné novely tiskového zákona sněmovna odložila až na únorové zasedání. Odklad prosadil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Zdůvodnil to potřebou znění novely ještě upravit.

Opatření je reakcí na zneužívání obecních novin k jednostrannému informování ve prospěch vedení radnic. Kritické příspěvky zastupitelů a čtenářů bývají redakcemi těchto tiskovin odmítány. Podle ministryně kultury Aleny Hanákové (TOP 09) navrhovaná úprava posílí práva opozice a také informovanost občanů o činnosti jejich zastupitelů. Novela má také snížit riziko korupčního prostředí.

Občanské sdružení Oživení v průzkumu z roku 2007 zjistilo, že se v 72 procentech radničních listů objevovaly články místních politiků, které byly v souladu s postoji radnice. Pouze deset procent periodik nabízelo alternativní politické články. Jen čtvrtina periodik poskytovala prostor pro dopisy občanů k politickým tématům, většinou ale jen pro souhlasná vyjádření s postoji radnice.

Celý článek viz Týden.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář