Průhledné rozpočty připravuje pro Prahu i ministerstva

Jako student dal Jiří Skuhrovec před dvěma lety dohromady program zIndex, který dokáže odhalit podezřelé veřejné zakázky. Ze studentské iniciativy závislé na grantech a penězích od fakulty se ale nyní rodí zajímavý byznys.

Skuhrovec zjistil, že za jeho nápady je ochotna štědře platit státní správa. Nejdřív začal úředníkům radit, jak správně vypisovat veřejné zakázky. Pak se spolu se svým týmem pustil do přípravy přehledné verze rozpočtů. Aplikaci, která to umožňuje, vymyslel už během studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Letos v dubnu založil firmu Datlab, která rozklikávací rozpočet začala prodávat českým radnicím a ministerstvům.

Neziskovky proti korupci Jeho tým v posledních týdnech zaměstnává také přelomový projekt, který chystají nevládní organizace. Ty se spojily, aby společně vytvořily vlastní protikorupční strategii, která má být alternativou té vládní z pera protikorupční vicepremiérky Karolíny Peake.

„Je hezké udělat seznam a fajfky, nicméně troufám si říct, že u většiny fajfek, které si vláda udělala, se o žádné protikorupční opatření nejednalo. Příkladem je třeba aktuální novela infozákona, která spíš působnost zákona ořezává,“ kritizuje vládní trumf Skuhrovec.

Do projektu se zapojila například Transparency International, občanské sdružení Oživení či Ekologický právní servis. Ke spojení je vedl fakt, že dosavadní oponentura protikorupčních návrhů byla neefektivní. „Když jsme připomínkovali jakýkoliv materiál, tak každý z nás říkal něco jiného. A to byla jedna z námitek, proč naše požadavky nejdou zapracovat. Dohromady jsme se spolu nedomlouvali, někdy jsme měli dokonce opačná stanoviska, a to bylo neštěstí,“ řekl HN Martin Fadrný z Ekologického právního servisu, který je jednou z hlav zatím utajovaného projektu.

Detaily chtějí bojovníci s korupcí představit až v lednu.

Celý rozhovor na iHned.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář