Nová protikorupční strategie: jádro problému je ve stranách a zakázkách

Jádro korupčního problému v Česku je v oblasti působení politických stran a při rozdělování veřejných zakázek. Uvádí to vládní protikorupční strategie na roky 2013 a 2014, kterou představila vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Ekonomické ztráty z korupce se pohybují v řádech desítek miliard ročně a omezování korupce je tak jednou z forem rozpočtové odpovědnosti, uvádí materiál.

Podle Peake korupci nevymýtí čistě politická agitace, jednotlivý zákon či nějaká personální výměna, ale jedině dlouhodobé úsilí. Novinářům představila deset hlavních protikorupčních priorit, mezi kterými je nový zákon o úřednících, který směřuje k odpolitizování státní správy, zákon o střetu zájmů, zákon o svobodném přístupu k informacím, rozkrývání konečných vlastníků či lepší ochrana oznamovatelů korupce.

Prioritami jsou také finanční kontrola a audit, lepší vlastnická politika státu, strategie a metodika veřejného nakupování, zákon o státním zastupitelství a protikorupční program, tedy institucionální podpora boje s úplatky.

Martin Kameník ze sdružení Oživení ale vidí problém v tvorbě zákona o úřednících. „Celkový koncept tzv. spojeného modelu (společná regulace úředníků státní správy a samosprávy na základě soukromoprávního vztahu), který vláda zvolila je dle mého názoru a také názoru celé řady dalších expertů velmi pomýlený a v moderních státech ojedinělý. Jelikož vláda nepočítá s institutem služebního poměru, bude velmi obtížné v praxi zajistit především odpolitizování státní správy, za což nás mimo jiné velmi silně kritizuje EU,“ poznamenal Kameník.

Celý článek viz E15.cz

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář