Politici mají nově přiznávat, s jakým majetkem jdou do funkcí

Pražský dopravní podnik nakupoval naftu za stamiliony. Jako poradce přitom v obchodu vystupovala značně tajemná firma z Panenských ostrovů. A je možné, že část veřejných peněz tak zmizela neznámo kde. Jestli vláda ve středu přijme nový protikorupční plán, podobně neprůhledné obchody by mohly skončit.

Jeden z bodů pro příští dva roky totiž navrhuje, aby si stát jasně řekl, jak mají veřejné podniky fungovat. Tedy hlavně: firmy budou mít zakázané obchodovat se společnostmi s nedohledatelnými vlastníky a s offshorovými společnostmi. A na vše budou v orgánech podniků dohlížet skuteční odborníci. Ne političtí trafikanti. „Je to jeden z prioritních bodů,“ říká Karolína Peake (LIDEM), vicepremiérka pro boj s korupcí.

Přísnější má být také zákon o střetu zájmů, podle kterého politici a vysocí úředníci každý rok zveřejňují, v jakých sedí firmách, kolik si vydělají bokem, jaké dostávají dary nebo kolik dluží peněz. Nejpozději do příštího dubna se má zákon přepracovat tak, aby například nový ministr musel také říct, s jakým majetkem do funkce vstupuje. Dnes totiž není možné na konci jeho úřadování porovnat, jestli podezřele nezbohatl. A zpřísní se tresty. Sdružení Oživení dalo letos 144 podnětů na ty, kteří přiznání neodevzdali nebo v něm něco zatajili. Sankce ale doputovala jen ke zlomku politiků. Navíc jen mírná. Nejspíš i proto, že třeba o trestu pro starostu rozhodují radniční úředníci. „Ono je těžké dát pokutu svému starostovi,“ říká advokátka Petra Bielinová, která pro sdružení Oživení celý projekt řídí. Pokuty by měly být vyšší než dnešních 50 tisíc.

Celý článek na iHned.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář