K Protikorupčnímu desateru se již připojily stovky kandidátů do komunálních voleb

Tisková zpráva Oživení, o. s., 30.9.2010

K prosazování Protikorupčního desatera se po 14 dnech od zveřejnění zavázalo již více než tři sta kandidátů do obecních zastupitelstev z celé České republiky, od jednotlivých kandidátů z malých měst až po celé kandidátní listiny do Zastupitelstva hl.m. Prahy.

Mezi signatáři Protikorupčního desatera nalezneme zástupce jak všech stěžejních politických stran, tak mnoho nezávislých z menších měst. Ochota kandidátů napříč politickým spektrem zavázat se k realizaci celého souboru protikorupčních opatření, poukazuje na skutečnou potřebu s problémem korupce na komunální úrovni, bez rozdílu politické příslušnosti, něco dělat.

K Protikorupčnímu desateru se přihlásily i celé kandidátní listiny, například Věci veřejné, Strana zelených a KDU-ČSL v Praze, TOP09 v Opočnu, ČSSD v Písku a nezávislé kandidátky v Lanškrouně, Čelákovicích, Hradci Králové či Šlapanicích u Brna.

„Volební programy politických stran často přetékají sliby, jak právě „tato“ politická strana nekompromisně zamete s korupcí ve veřejné správě. Jenže v programech se neříká, jak přesně to kandidáti udělají, a proto po volbách často dochází pouze k nedostatečným opatřením nebo i jen ke kosmetickým změnám,“ říká Štěpán Rattay, ředitel Oživení.
Občanské sdružení Oživení proto připravilo soubor protikorupčních opatření nazvaný Protikorupční desatero a vyzvalo kandidáty do obecních zastupitelstev, aby se dobrovolně zavázali k jeho prosazování a realizaci, pokud ve volbách uspějí. Oživení kandidátům i voličům garantuje, že realizací Protikorupčního desatera dojde v jejich obci či městě k významnýmu zvýšení kvality rozhodování a výraznému snížení rizika korupce.

„Mnohým kandidátům může připadat Protikorupční desatero tvrdé a obsáhlé, ale z našeho pohledu se jedná spíše o nezbytné minimum. Aby byla protikorupční opatření účinná, musí být systematicky provázaná a pokrývat celou škálu rozhodovacích procesů. Jednotlivá protikorupční opatření jsme důkladně rozebírali i se zkušenými zastupiteli, abychom nenavrhovali opatření nepřijatelná či příliš zatěžující chod úřadu. Ve zjednodušené podobě je Protikorupční desatero vlastně souborem celkem prostých a jednoduchých principů, a proto jsme také sáhli k připodobnění starozákonnímu desateru, které má být každému smrtelníkovi dostatečně srozumitelné,“ dodává Štěpán Rattay.

Protikorupční desatero může podepsat každý kandidát do obecních zastupitelstev. Svým podpisem se zaváže, že v případě zvolení bude prosazovat realizaci Desatera protikorupčních opatření, která mají napomoci transparentnímu a efektivnímu hospodaření obce. Podpisový formulář a seznam kandidátů, kteří se k Desateru dosud zavázali, jsou zveřejněny na internetových stránkách Oživení www.oziveni.pokusnastranka.cz/desatero.

Štěpán Rattay
ředitel Oživení, o. s.
tel.: 777 180 007
e-mail: [email protected]

tisková zpráva ke stažení ve formátu .pdf zde: tz desatero oziveni1

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Sorry, the comment form is closed at this time.