Protikorupční desatero – minimum pro volby do obecních zastupitelstev 2010

Tisková zpráva Oživení, o. s., ze dne 15.9.2010

Kandidáti na starosty a primátory v nadcházejících komunálních volbách se předhánějí ve slibech, jak budou v případě zvolení více a lépe bojovat proti korupci. Volič však nemá šanci zjistit, kteří z nich mají skutečně kvalitní plán, jak korupci snížit, a kteří jen „mlátí prázdnou slámu“. Sdružení Oživení proto sestavilo Protikorupční desatero pro komunální volby, k němuž se mohou kandidáti dobrovolně přihlásit, a tím se i zavázat, že budou v nadcházejícím volebním období prosazovat v něm definovaná protikorupční opatření.

„Nepokradeš a pokrásti nenecháš majetku veřejného“, „Nebudeš o veřejných záležitostech v tajnosti rozhodovati“, „Hlasu svých kritiků v obecních médiích zazníti dovolíš“ a dalších sedm „přikázání“ pokrývá všechny důležité oblasti rozhodování samospráv s vysokým výskytem korupce a obsahuje popis opatření a nástrojů, která mají riziko korupce snížit a k jejichž prosazování a realizování se kandidující politik zavazuje.

„Smyslem starozákonního desatera přikázání je, že se má dodržovat celé. Teprve tak slouží jako vodítko ke správnému chování a jednání. Také Protikorupční desatero je vytvořeno jako smysluplný celek, a kandidáti se proto mají zavázat, že budou prosazovat realizaci všech opatření v něm navržených. Ta nabízejí více než jen polovičatá a neefektivní protikorupční řešení. Kandidáti do voleb často sáhnou po nějakém líbivém či zajímavém protikorupčním opatření a tvrdí, že jeho zavedením korupci vymýtí. To však není pravda. S korupcí je potřeba bojovat systematicky a strategicky a tento způsob právě Protikorupční desatero pro komunální volby poskytuje,“ říká Štěpán Rattay, ředitel Oživení, o. s.

Plné znění Protikorupčního desatera a podpisový formulář pro kandidáty jsou zveřejněny na našich internetových stránkách www.oziveni.pokusnastranka.cz/desatero.

Štěpán Rattay
tel.: 777 180 007
e-mail: stepan.rattay(zavináč)oziveni.pokusnastranka.cz

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Sorry, the comment form is closed at this time.