Zabezpečit komunikaci mezi obcemi je snazší, než zabezpečit dotace před jejich nehospodárným využíváním

Oživení zmapovalo případ nehospodárného využívání prostředků EU z programu Přeshraniční spolupráce. Rozpočet 13 českých obcí z Mikroregionu Frýdlantsko – Beskydy na pořízení vysoce zabezpečené komunikace s 9 obcemi v sousední Slovenské republice je přes 6 milionů korun. Nakoupená šifrovací a komunikační zařízení však zůstávají nevyužita a slovenští partneři se do projektu dosud nezapojili.

Na základě informací o podezřelém projektu, které Oživení získalo v únoru tohoto roku, požádalo občanské sdružení 13 zúčastněných obcí o informace, jak využívají komunikačních zařízení nakoupených za prostředky EU a obcí. Z došlých odpovědí vyplývá, že 12 obcí vlastní tzv. infokiosek a mobilní telefony, všechny obce vlastní PC a jsou také proškoleny k práci se systémem zabezpečené komunikace. V osmi obcích však v ,,infokioscích“ není nahrán žádný obsah a funkci šifrované komunikace, která tvořila významnou část rozpočtu,  nevyužívá nikdo. Slovenská strana totiž doposud ani nevybrala dodavatele komunikačních zařízení a aktuální zadání její veřejné zakázky šifrovací software v současné chvíli neobsahuje. Projekt, který je financován z 85 % z dotace EU a ve zbylé části ze státního rozpočtu a prostředků obcí, přitom měl být původně realizován do 31. ledna 2011. V současnosti je datum jeho ukončení posunuto na 31. ledna 2012. Celkový rozpočet projektu přeshraniční spolupráce činí přes 11 milionů korun.

,,Tento projekt názorně ilustruje fakt, že dotační projekty často využívají mezer v nastavení systému čerpání dotací a jsou koncipovány tak, že nejsou přínosem pro občany, ale pro subjekty zainteresované na jejich realizaci. Nadbytečné ,,přívěšky” jako je například šifrovaná komunikace, uměle navyšují náklady na realizaci projektů k tíži obce i EU.” říká Lenka Franková z Oživení.

Další informace k případu neúčelně vynaložených prostředků na vysoce zabezpečenou komunikaci mezi malými obcemi České a Slovenské republiky naleznete na stránkách https://oziveni.cz/kauzy/preshranicni-spoluprace-cr-sr.

Lenka Franková

e-mail: [email protected]

Mobil: +420 776 818 765

Tisková zpráva ve formátu pdf ke stažení zde.

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář