Protikorupční organizace: Volba šéfa NKÚ nemusí být politický handl

Nevládní organizace Transparency Int., Ekologický právní servis a Oživení vyzvaly parlamentní strany, aby seznámily veřejnost se svými kritérii pro výběr budoucího šéfa NKÚ, zveřejnily v předstihu jména svých kandidátů a vysvětlily, jak tyto osobnosti jejich vizi fungování úřadu naplňují. Ve výzvě „3 kroky k silnému a nezávislému NKÚ“ kromě transparentní volby prezidenta požadují ještě rozšíření kontrolních pravomocí úřadu na všechny veřejné prostředky včetně státních firem, a také posílení dopadu výsledků kontrol.

„V souvislosti s volbou nového šéfa NKÚ padají zmínky o tom, kdo s kým tajně dojednal nebo která strana je teď vlastně na řadě, aby dosadila svého člověka. Takhle to opravdu probíhat nemusí a nemá. Každá strana má nyní možnost přijít s výrazným a kompetentním kandidátem a otevřeně o jeho kvalitách přesvědčit veřejnost i ostatní strany. Kdo bude podporovat jen svého kulhajícího stranického koně, u veřejnosti si uškodí,“ řekl David Ondráčka, Transparency International.

„Poslanci mluví neurčitě o člověku s výrazným morálním kreditem. Naše představa o ideálním šéfovi NKÚ je konkrétnější. Kromě morální bezúhonnosti by měl být osobností co nejméně spjatou s konkrétní politickou stranou, měl by být schopen představit veřejnosti jasnou vizi práce úřadu, tedy jednak pojmenovat klíčové problémy České republiky, na které by se měl úřad soustředit, jednak metody, kterými by úřad měl pracovat. A konečně, měl by být výraznou osobností schopnou komunikovat s médii a veřejností – neboť jedině s podporou veřejnosti může být NKÚ skutečně silným úřadem,“ řekl Štěpán Rattay, Oživení.

„Silný a nezávislý Nejvyšší kontrolní úřad je jedním z pilířů fungování demokratického státu. Shodli jsme se, že k tomu, abychom takový úřad měli v České republice, jsou nyní potřeba zejména tři kroky: transparentní volba prezidenta, rozšíření kontrolních pravomocí úřadu na všechny veřejné prostředky včetně státních firem, a také posílení dopadu výsledků kontrol,“ řekl Martin Fadrný, EPS.

Příloha:

Výzva předsedům parlamentních stran „3 kroky k silnému a nezávislému NKÚ“

Kontakt:

Martin Fadrný (EPS), 775 154 079, [email protected]
David Ondráčka (TIC), 605 814 768, [email protected]
Štěpán Rattay (Oživení), 777 180 007, [email protected]

Facebook
Twitter
Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidejte komentář